BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x
BREAKING NEWS

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i ka futur duart në informacionet sekrete brenda institucioneve të reja të vetingut

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x

Rajoni

Ja pse shërbimi sekret në Serbi është sërish në shërbim të Vuçiçit dhe regjimit të tij, si presidenti “ua mbushi” mendjen SHBA se kreu i BIA nuk është më rus, por bashkëpunëtor i amerikanëve

Ja pse shërbimi sekret në Serbi është sërish në

Në vendin e Aleksandër Vulin si kreu i shërbimit sekret në Serbi është emëruar Tomislav Radovanoviç, ish-shefi i Shërbimit për Metodat Speciale të Hetimit të Ministrisë së Punëve të Brendshme. Ai njihet për lidhjet e ngushta me presidentin serb Aleksandër Vuçiç. Radovanoviç ka qenë pjesëtar i MPB-së së Serbisë, ndërsa për shumë vite ka qenë komandant i Njësisë për Intervenim të Policisë së Beogradit. Ai është i pëlqyer dhe nga amerikanët pasi ka menaxhuar një fond të financuar nga SHBA-të si pjesë e programit të risocializimit të ish të burgosurve të burgut famëkeq në bazën ushtarake amerikane në Kubë. Mirëpo, thuhet se pikërisht kjo “lidhje me SHBA” ka qenë çelësi i përzgjedhjes së Radovanoviçit, i cili duhet të kënaqë amerikanët, pra të krijojë përshtypjen se kreu i BIA-s nuk është më rus, por një njeri që bashkëpunon me amerikanët. Kjo është sërish, sipas disa analistëve, loja e parashikueshme ballkanike e Vuçiçit. Tom Guantanamo ishte ish-shefi i Shërbimit për Metodat Speciale të Hetimit të Ministrisë së Brendshme të Serbisë, por rekomandimi i tij më i mirë për atë pozicion, si Vulin, është afërsia me presidentin Vuçiç. Radovanoviç u shkarkua nga kjo pozitë në fillim të këtij viti dhe u transferua në BIA.

Shef i Brigadës së Ndërhyrjes

Tomislav Radovanoviç ishte edhe shef i Brigadës Intervenuese të MPB-së së Beogradit dhe pjesë e ekipit më të afërt të Dijana Hrkalovicit, ish-sekretare e shtetit në MPB, problematike dhe intriguese, kur në krye të Ministrisë ishte kontroversi Nebojsha Stefanoviq. Kujtojmë se Dijana Hrkalovic u arrestua dhe dyshohej për bashkëpunim me krimin e organizuar, përkatësisht grupin e Veljko Belivuk, i njohur si Velja Nevolja, i cili po gjykohet në Beograd. Sipas disa raporteve, grupi i tij kriminal “ka punuar për Vuçiçin dhe regjimin”. Dijana Hrkalovic, pasi kaloi disa muaj në paraburgim, më vonë u bë e penduara kryesore. Sipas portalit serb hulumtues KRIK, siç raportohet nga mediat e regjimit, Radovanoviç ka përdorur shumë biseda të incizuara si kapital që e ka siguruar që ai të jetë një nga favoritët për postin e drejtorit të policisë deri në fund të vitit 2021. Ai është i njohur për publikun për faktin se dy vite më parë (2021) ishte i ftuar në TV Prva pro regjimit, ku tha se në MPB-në e Serbisë kishte një strukturë paralele që përgjonte presidentin Aleksandar Vuçiç. Kjo në mes të aferës Jovanjic, kur u zbulua se nën kujdesin e shtetit, në një serë afër Stara Pazovës, ishte plantacioni më i madh i marijuanës në Evropë, siç shkruan media e pavarur e Beogradit të asaj kohe, kjo ishte e lidhur pikërisht me njerëzit nga afërsia dhe familjet e Vuçiçit. Bëhet fjalë për skandalin e dyshuar të përgjimeve të presidentit serb, vëllait të tij Andrej dhe djalit Danilo.

Përgjimi i Vuçiqit

Në shkurt të këtij viti, NIN shkruante se vetë Vuçiç kishte thënë se “Radovanoviç i zbuloi se po përgjohej”. Vuçiç më pas, shkruan NIN, deklaroi se “nuk e besoi menjëherë sepse nuk donte të shfaqej paranojak”. Po ashtu, me rëndësi është edhe koha e përzgjedhjes së një personi besnik të Vuçiçit për postin e shefit të BIA-s, sepse në fund të javës së ardhshme në Serbi po mbahen zgjedhje shumë të rëndësishme parlamentare dhe sipas disa sinjaleve, opozita mund të marrë një rezultat të rëndësishëm në to. Gjithashtu mediat shkruajnë se ka spekulime se Radovanovic ka përgjuar gjeneralin e policisë Slobodan Maleshiç, me qëllim që ta largojë atë si konkurrent të mundshëm për postin e komisarit të policisë”. Portali i Podgoricës Analitika shkruan se Radovanovic ka qenë një kohë në Francë si “atashe policor”. Sido që të jetë, BIA drejtohej nga një njeri jo më pak i diskutueshëm se Vulin dhe emërimi i tij vetëm sa konfirmon “thashethemet” se shërbimi sekret është tërësisht në shërbim të Vuçiçit dhe regjimit të tij. Radovanoviç u vendos në krye të BIA-s pasi Aleksandër Vulin, paraardhësi i tij në këtë pozitë, i sanksionuar nga SHBA, dha dorëheqjen më 3 nëntor të këtij viti.