BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Rajoni

Ja si plani “franko-gjerman” po trondit peizazhin zgjedhor të Serbisë, nis përçarja mes partive opozitare, nga përplasjet për pavarësinë e Kosovës, integrimi në BE, deri te mbështetja e Rusisë

Ja si plani “franko-gjerman” po trondit peizazhin zgjedhor të

Në një kthesë të rëndësishme të ngjarjeve, plani franko-gjerman për Kosovën ka krijuar valëzime në peizazhin parazgjedhor në Serbi. Plani, i cili nuk përmend në mënyrë eksplicite pavarësinë e Kosovës apo anëtarësimin në Kombet e Bashkuara, megjithatë është bërë një çështje kryesore zgjedhore. Presidenti Aleksandër Vuçiç tashmë e ka pranuar verbalisht propozimin, duke shkaktuar një përçarje mes partive opozitare.

Partitë opozitare: Një shtëpi e ndarë

Me planin franko-gjerman për Kosovën në qendër të diskursit politik, partitë opozitare e gjejnë veten të ndarë për këtë çështje. Disa kanë zgjedhur të braktisin aspiratat e anëtarësimit në BE, duke u lidhur me ndjenjat pro-ruse. Partia Kombëtare, nën udhëheqjen e Vuk Jeremiçit, është zhvendosur dukshëm drejt një qëndrimi pro-rus. Nga ana tjetër, figura si Boris Tadiç kanë shprehur kritika ndaj planit franko-gjerman, duke përfaqësuar një ndarje brenda opozitës.

Debati për Kosovën dhe nacionalizmi serb

Debati shkon përtej vetë planit, duke prekur futjen e sanksioneve kundër Rusisë, anëtarësimin në NATO dhe gjenocidin e Srebrenicës. Duket se opozita është e përfshirë në një garë të nacionalizmit serb. Shumë e kundërshtojnë planin franko-gjerman dhe, si rrjedhojë, integrimin e Serbisë në Evropë. Ky qëndrim shihet si forcimi i mbështetjes së BE-së për Vuçiçin si një e keqe më e vogël, në një përpjekje për të ruajtur njëfarë stabiliteti brenda rajonit.

Shqetësimet praktike në hije

Fatkeqësisht, ky fokus në çështjet kombëtare dhe gjeopolitike i lë në hije shqetësimet më praktike. Ekonomia, krimi dhe korrupsioni, çështje që ndikojnë drejtpërdrejt në jetën e përditshme të popullit serb duket se kanë zënë vendin e pasëm në diskursin zgjedhor. Konsolidimi i partive të djathta dhe qëndrimi i tyre për çështjen e Kosovës vetëm sa e ndërlikon më tej peizazhin politik. Ndërsa Serbia po i afrohet zgjedhjeve parlamentare, plani franko-gjerman për Kosovën do të vazhdojë të ndikojë në diskursin politik. Ndarja brenda opozitës dhe përqendrimi në çështjet kombëtare dhe gjeopolitike, megjithatë, mund të formësojë përfundimisht rezultatin e zgjedhjeve dhe trajektoren e ardhshme të Serbisë.

Karta e Kosovës

Pra, për të fituar zgjedhjet, 13 lista zgjedhore që marrin pjesë më 17 dhjetor, më shumë se gjysma e tyre e bazojnë narracionin e tyre parazgjedhore në “temat kombëtare”. Kosova, Rusia apo “mbrojtja e interesave të serbëve jashtë kufijve të vendit”, janë disa nga temat më të përmendura të segmentit kombëtar në mesazhet zgjedhore. Vuçiç, më 20 nëntor, deklaroi se ka frikë se viti 2024 do të sjellë shumë më tepër konflikte dhe trazira. “Kur e them këtë, mendoj për secilin lloj të kërcënimit ndaj popullit tonë në Kosovë dhe Metohi, por edhe në Republikën Sërpska dhe në shumë pjesë të tjera të rajonit tonë”, tha Vuçiç në përkujtimin e 182 vjetorit të Akademisë Serbe të Shkencave dhe Arteve (SANU). Ivica Daçiç, kreu i Partisë Socialiste të Serbisë (SPS) dhe partner i koalicionit të progresistëve, e prezantoi gjithashtu partinë e tij në fushatën parazgjedhore si mbrojtëse të “interesave kombëtare” të serbëve “kudo që jetojnë”. Në një tubim parazgjedhor në Lubovijë, një qytet në afërsi të kufirit mes Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës, Daçiç tha se entiteti i këtij shteti, Republika Srpska, u krijua “mbi themelet e politikës së SPS-së” dhe se është “një pasuri historike, të cilën jemi gati ta mbrojmë”. “Temat kombëtare” janë në fokus edhe të disa koalicioneve parazgjedhore, të përbëra nga partitë e djathta opozitare. Partitë Dveri dhe Zavetnici (Besëlidhësit), të cilat përbëjnë listën zgjedhore “Tubimi kombëtar”, në programet e tyre politike kanë ruajtjen e Kosovës në përbërjen e Serbisë. “Ne angazhohemi për përcaktimin e një strategjie të qartë dhe afatgjatë për rivendosjen e gjithanshme të sovranitetit të Republikës së Serbisë në Kosovë dhe Metohi”, thuhet në faqen e internetit të partisë Zavetnici. Ndër synimet dhe prioritetet e politikës së jashtme, Dveri përmend “riintegrimin e Kosovës në rendin kushtetues dhe juridik të Serbisë”, si dhe anulimin e Marrëveshjes së Brukselit të nënshkruar nga përfaqësuesit e Serbisë dhe Kosovës në vitin 2013.