BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Rajoni

Kërcënohet me vdekje presidenti serb Aleksandar Vuçiç, e pëson keq një person

Kërcënohet me vdekje presidenti serb Aleksandar Vuçiç, e

Një shtetas serb është arrestuar pasi kishte kërcënuar me vdekje presidentin Aleksandar Vuçiç, tha Ministria e Punëve të Brendshme të vendit.

I dyshuari u identifikua si Dragan Mijatovic nga Sombor, një qytet në kufi me Kroacinë, dhe tha se ai ishte arrestuar nga policia “për shkak të kërcënimit të rrezikimit të sigurisë së Presidentit të Republikës”. Mijatovic do të qëndrojë në burg për 48 orë ndërsa autoritetet do të kryejnë një hetim fillestar.

Mijatovic besohet të ketë bërë kërcënimin e supozuar në X (ish Twitter). Më 15 maj, Vuçiç doli në platformë për të komentuar tentativën për vrasjen e kryeministrit sllovak Robert Fico të njëjtën ditë, duke thënë se ai ishte “i tronditur” dhe e quajti Fico “një mik i madh” për veten dhe Serbinë.

Në përgjigje të komentit të Vuçiçit, Mijatovic  shkroi : “Kjo ishte një provë për vrasjen tuaj!” Ai nuk e justifikoi veten dhe as nuk e shpjegoi mospëlqimin e tij ndaj Vuçiçit. Nuk dihet nëse i dyshuari ka bërë edhe kërcënime të tjera ndaj presidentit.

Zyrtarët serbë e dënuan ashpër postimin për Vuçiçin, duke e quajtur atë “të turpshëm”, ndërsa e lavdëruan atë për luftën për një Serbi të fortë dhe të lirë. Ministrja e Drejtësisë Maja Popovic tha se ishte “e papranueshme” që disa individë e shihnin tentativën për vrasjen e kryeministrit sllovak si një mundësi për të kërcënuar presidentin e Serbisë.

Fico u qëllua dhe u plagos të mërkurën pasi mori pjesë në një mbledhje të qeverisë në qytetin Handlova. Ai ishte në operacion për pesë orë, dhe mbetet në terapi intensive.

Sulmuesi i dyshuar i Ficos u ndalua menjëherë. Ai është identifikuar nga mediat si 71-vjeçari Juraj Cintula, një ish-rojtar sigurie në një qendër tregtare dhe një poet. Megjithatë, autoritetet sllovake ende nuk e kanë konfirmuar identitetin e tij. Në një konferencë për shtyp të enjten, ministri i Brendshëm sllovak Matus Sutaj Estok tha se autori i dyshuar i tha policisë se ai qëlloi Fico sepse ai “nuk ishte dakord” me politikat e tij, duke përfshirë pezullimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën. Estok tha se autori veproi i vetëm dhe se ai kishte marrë pjesë në protesta antiqeveritare, por nuk ishte i lidhur me ndonjë grup radikal. Ministri shtoi se autoritetet po kërkojnë gjithashtu 32 persona që vlerësuan sulmin në internet.

Mediat lokale raportojnë se autoritetet sllovake e kanë akuzuar tashmë sulmuesin për tentativë vrasjeje të kryeministrit. Ai përballet me një dënim të përjetshëm.

Si Fico ashtu edhe Vuçiç njihen për qëndrimin e tyre jopopullor ndaj konfliktit të Ukrainës. Pavarësisht dënimit të gjerë perëndimor dhe sanksioneve ndaj Rusisë, të dyja kanë bërë një përpjekje për të ruajtur marrëdhëniet me Moskën. Fico ndaloi të gjithë ndihmën ushtarake sllovake për Ukrainën me marrjen e detyrës vitin e kaluar, duke argumentuar se “njerëzit në Sllovaki kanë probleme më të mëdha”, dhe ai ka kritikuar vazhdimisht masat e Brukselit kundër Rusisë. Vuçiç gjithashtu ka refuzuar të sanksionojë Moskën pavarësisht presionit nga fuqitë perëndimore.