Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Konstantina Athanassiadou: Nuk e përjashtojmë mundësinë e njohjes së pavarësisë së Kosovës

Konstantina Athanassiadou:  Nuk e përjashtojmë mundësinë e njohjes së pavarësisë së Kosovës

Postuar: 17/01/2015 - 14:02

Shefja e Zyrës Diplomatike të Greqisë në Kosovë, Konstantina Athanassiadou tha nuk e përjashton mundësinë  e njohjes së pavarësisë së Kosovës nga shteti i saj. 
 
 “Në princip nuk e përjashtojmë njohjen”, tha Athanassiadou, në një ligjëratë para studentëve të kolegjit AAB.
 
Ajo tha se nga pesë vendet që ende nuk e kanë njohur shtetin e Kosovës, Greqia është vendi që ka qenë më fleksibel.
 
Sipas saj, edhe pse Greqia nuk e ka njohur Kosovën, e ka ndihmuar atë në anëtarësimin në shumë organizata ndërkombëtare. 
 
Ajo ka përmendur anëtarësimin e Kosovës ë FMN në vitin 2009, ku Greqia kishte votuar pro, derisa në vitin 2011 kishte përkrahur anëtarësimin në BERZH.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 28

Lajme nga e njejta kategori

Maqedoni, Dimitrov: Shumë shpejt do të vizitoj Kosovën dhe Shqipërinë

Postuar: 23/06/2017 - 17:40

Shefi i diplomacisë Nikolla Dimitrov do të marre pjesë sot në ceremoninë e inaugurimit të presidentit serb Aleksandar Vuçiç. Dimitrov, pas takimit me homologun norvegjez Brend, paralajmëroi vizita zyrtare edhe në vendet tjera fqinje Kosovë dhe Shqipëri, menjëherë pas formimit të Qeverive në dy vendet.
Presidenti Thaçi në Kalabri: Trashëgiminë e pasur arbëreshe do ta ruajmë bashkë

Postuar: 23/06/2017 - 17:31

Presidenti Hashim Thaçi po qëndron në Kalabri për një vizitë zyrtare dhe ka takuar sot udhëheqësit e bashkive arbëreshe.
Kosove, partitë politike nuk ia japin postin e kryeparlamentarit Listës Serbe

Postuar: 23/06/2017 - 17:21

Kërkesa e Listës Serbe që ta marrë postin e kryetarit të Kuvendit me kusht që ta përkrahë formimin e Qeverisë së re, nuk po përkrahet nga drejtuesit e partive kryesore politik
Ambasada SHBA: Vonesat në formimin e Qeverisë nuk janë në interes të Kosovës

Postuar: 23/06/2017 - 17:19

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është shprehur e lumtur me numrin e madh të votuesve në zgjedhjet e 11 qershorit.
I nxehti në Itali, fermerët alarmohen, thatësira sjell racionimin e ujit

Postuar: 23/06/2017 - 17:15

Lobi i fermerëve të Italisë paralajmëroi sot se prodhimi bujqësor kombëtar po bie ndjeshëm prej periudhës së zgjatur të të nxehtit dhe thatësirës, ndërsa autoritetet kanë raci
Serbi, partia në fuqi mbledh mbështetjen për kryeministren homoseksuale

Postuar: 23/06/2017 - 16:48

Kryeministrja e parë femër, dhe homoseksuale e Serbisë pritet të marrë postin në vendin e konservator ballkanik javën që vjen, pasi partia në fuqi ka arritur të mbledhë mbësht
Vuçiç i kërkohet shkarkimi i menjëhershëm i Dikoviç për krimet në Kosovë

Postuar: 22/06/2017 - 19:17

Qendra për Studime Euro-Atlantike (CEAS) i ka bërë thirrje Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç që ta shkarkojë shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë, gj