BREAKING NEWS

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr për herë të parë detajin e bujshëm dhe tregon si do të hapet “Kutia e Pandorës” nga SPAK e shërbimet e huaja për krime, vrasje, afera dhe pazare të pista në Shqipëri

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr
x
BREAKING NEWS

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet në PS? Edi Rama i hap rrugën SPAK për emrat e zhytur në afera, ministrat, deputetët dhe kryebashkiakët paralajmërohen se s’do kenë mbështetje politike

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si doli kundër lirimit të tyre në vitet ’90 dhe si mbrojti me zell vijën sektare të Partisë së Punës

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si
x
BREAKING NEWS

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës, si korrupsioni me Fazlliçin dhe lidhjet me bosin hasian të krimit në Londër alarmuan anglezët, zbardhet dokumenti

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për pensionistët, nga mënyra e vetme për të përfituar pension për të moshuarit që nuk figurojnë në regjistra gjatë kohës së kooperativave bujqësore, te skema e re për rritjen e më shumë të ardhurave për reziden...

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për
x
BREAKING NEWS

Dy zyrtarë të lartë kanë pastruar 3.7 milionë euro në prona, në skemë janë futur dhe familjarët, ja si tentuan të shpëtojnë disa pasuri, Agjencia e Inteligjencës Financiare nxjerr detajet e forta

Dy zyrtarë të lartë kanë pastruar 3.7 milionë euro
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x

Rajoni

‘Çmendet’ moti/ Shirat e dendur dhe përmbytjet bëjnë kërdinë në vendin fqinj! A rrezikon Shqipëria?

‘Çmendet’ moti/ Shirat e dendur dhe përmbytjet

Greqi është përfshirë nga moti i keq dhe shirat e rrëmbyeshëm. Nga dita e djeshme Thesalia dhe qyteti i Kardicës ka përjetuar përmbytje në orët e mbrëmjes, ndërsa rrugët janë kthyer në lumenj.

Përqindjet e shiut që ranë në qytet arritën në gati 100 milimetra (konkretisht 97.6) bazuar në matjet e stacionit meteorologjik të Observatorit Kombëtar të Athinës.

Në fakt reshjet e shiut kanë arritur për pak minuta 312 mm/h dhe është dashur ndërhyrja e policisë për rregullimin e qarkullimit dhe ndalimin e kalimit të mjeteve. Në rajonin e Magnezisë fenomeni ka goditur me ashpërsi gjatë natës Pelionin e Jugut, duke përmbytur rrugë dhe rrugica në Zagora, Milies, por pa krijuar asnjë problem serioz. Në qytetin e Volos ka pasur probleme me energjinë elektrike gjatë natës, por ato janë rikthyer shumë shpejt.

Një çift izraelit në Limionas, komuna e Zagorës, të cilët po qëndronin në një apartament në Airbnb, kërkuan ndihmë pasi ishin të frikësuar nga një përrua aty pranë që doli nga shtrati. Forcat zjarrfikëse mbërritën menjëherë në vendngjarje dhe i transportuan të sigurt në Tsagarada.

Ministri i Mbrojtjes Civile dhe Krizave Klimatike Vassilis Kikilias ndodhet prej ditës së djeshme në Thesali për të monitoruar nga afër zhvillimin e motit të keq.

“Kishte një shqetësim të justifikuar të qytetarëve këtu në Thesali sepse kujtimet e një fatkeqësie janë të freskëta, prandaj ishim të gjithë këtu, të koordinuar dhe të organizuar. Më vjen mirë sepse deri më tani kjo përpjekje ka dhënë rezultat. Duke punuar së bashku dhe të koordinuar mund të marrim rezultate shumë të mira”, theksoi ministri nga Larisa.

Gjatë natës po hetohet nëse ka rrëshqitje dherash në rrjetin malor dhe veçanërisht në Pelion, ku kanë rënë disa milimetra shi.

Megjithatë, një stuhi e fortë goditi edhe ishujt e Sporadave Veriore, Skiathos dhe Skopelos.

Dukuritë e shiut deri në orët e para të pasdites do të jenë veçanërisht intensive dhe do të shfaqin rrezikshmëri më të madhe në zonat e mëposhtme: Thesali (kryesisht në lindje), Sporada, Pieria jugore, Evia veriore, prefektura e Fthiotidës (në veri), ishujt lindorë të Egjeut. (kryesisht Kios dhe Lesvos).