BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Rajoni

Një javë e stuhishme politike për Serbinë e Kosovën, nga takimi i “nxehtë” për Prishtinën brenda ambasadës së SHBA për Asociacionin dhe plani franko-gjerman që do të ndezë parlamentin serb

Një javë e stuhishme politike për Serbinë e Kosovën,

Kosovën dhe Serbinë i pret një javë e stuhishme politike. Sipas njoftimeve, fillimisht në Prishtinë do të diskutohen propozimet për Asociacionin e Komunave Serbe, ndërsa Parlamenti serb në Beograd do të diskutojë planin franko-gjerman për Kosovën. Fondacioni gjerman Friedrich Ebert (FES) ka njoftuar se sot do të publikojë draft-statutin e Unionit të Komunave Serbe, të cilin e kanë riformuluar dhe riemëruar në “Bashkësia e Komunave në Republikën e Kosovës në të cilën Kosova Komuniteti serb është shumicë”, raportojnë mediat kosovare. Në ftesën zyrtare, thuhet se bëhet fjalë për prezantimin e statutit të “Asociacionit të Komunave në Republikën e Kosovës në të cilin komuniteti serb i Kosovës është shumicë”, i cili, shtohet, është hartuar në partneritet me Institutin Evropian për Paqe. Kjo ngjarje u bë e ditur një ditë para takimit të ambasadorit amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, me të gjitha palët në JSO, më 31 janar. Takimi është iniciuar nga ambasada amerikane dhe siç bëhet e ditur kanë qenë të ftuara edhe organizata joqeveritare dhe politike serbe dhe shqiptare, disa prej të cilave janë joparlamentare. “Institucionalisht do të fillojnë bisedimet brenda ambasadës amerikane më 31 janar, ku në bisedime janë ftuar përfaqësues të partive dhe organizatave joqeveritare, të cilat do të jenë plotësisht të mbyllura për publikun. Kjo është një aluzion se Amerika, para zbatimit të marrëveshjes për projektet e afrimit apo rrugën e Kosovës drejt institucioneve ndërkombëtare, do të duhet të vendosë për formimin e ZSO-së”, tha Rada Trajkoviç për Danas. Ajo ka konfirmuar se në këtë takim do të marrë pjesë Nenad Rashiç, Ministër për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës.

Plani franko-gjerman

Më 2 shkurt, Kuvendi Kombëtar do të mblidhet për planin franko-gjerman për Kosovën, pasi një sërë partish politike opozitare refuzuan ftesën e presidentit të Serbisë dhe SNS-së, për ta diskutuar atë në mënyrë të mbyllur. Mediat bëjnë të ditur se seanca do të zgjasë disa ditë. Paraprakisht, më 23 janar, në një fjalim për publikun, Vuçiç deklaroi se ekipi diplomatik evropiano-amerikan i ka përcjellë se, nëse nuk e pranon planin franko-gjerman për Kosovën, Serbia do të përballet me ndërprerjen e integrimeve evropiane dhe investime, si dhe masa gjithëpërfshirëse në kuptimin politik dhe ekonomik. Edhe pse zyrtarët ndërkombëtarë këmbëngulin se plani franko-gjerman nuk është (ende) për publikun, në mënyrë që liderët të negociojnë në një atmosferë besimi, opozita serbe po i kërkon Vuçiçit që ta bëjë publik këtë propozim. "Ne jemi duke bërë negociata publike për një letër sekrete dhe kjo është e pamundur," tha Dragan ?ilas, kreu i Partisë Liri dhe Drejtësi.

Debate në Serbi

Në media u publikuan disa versione të atij dokumenti jozyrtar dhe Miroslav Lajçak, i dërguari i BE-së për negociatat ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, tha se propozimi ka 11 pika dhe se të gjitha versionet e publikuara në media janë trillime. Pas takimit me pesëshen diplomatike më 20 janar, kur për herë të parë informoi opinionin se Serbia e pranon konceptin e propozimit dhe po negocion për të, Vuçiç deklaroi se do të kërkojë mendimin e Qeverisë, Parlamentit dhe anëtarëve të të gjitha grupet e rëndësishme shoqërore. Pak para ekzistencës së një plani konkret franko-gjerman, i quajtur edhe plani Scholz-Marcon, pasi emrat e presidentëve të Gjermanisë dhe Francës, Olaf Scholz dhe Emmanuel Macron, të dilnin në opinion, Kuvendi i Serbisë diskutoi Raportin e Zyrës së Qeveria e Serbisë për Kosovën dhe Metohinë për procesin e negociatave me institucionet e përkohshme në Prishtinë. Vuçiç për dy ditë para Kuvendit i është përgjigjur opozitës dhe deputetëve të mazhorancës qeverisëse për kundërshtimet ndaj këtij raporti, i cili më pas u miratua me 148 vota pro, nga 250 vota në parlament. Nga aktivitetet e politikës së jashtme në Beograd këtë javë, është edhe vizita lamtumirë e presidentit çek në largim, Milos Zeman, të hënën më 30 janar, pasi në fundjavë do të dihet se kush do të fitojë raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në këtë vend. interesante.

Më të lexuarat