BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x
BREAKING NEWS

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze, nga pakti i Martinajt me Ben Ndokën dhe Shullazin për të vrarë Durim Bamin, te planet e të “ fortit” të Niklës me Dukajt për eliminimin e bosit të lojërave të fatit dhe ish-depu...

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze,
x
BREAKING NEWS

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të godasin të tjerë zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit, politikanë dhe gazetarë,  SPAK sekuestron telefonin e një zyrtari të lartë, ja skandali ku është përfshirë

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të
x
BREAKING NEWS

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të ish-Sigurimit të Shtetit, KGB dhe UDB, ja si po shantazhohen e kërcënohen me dosjet e “zeza” personazhet “VIP”, Lulzim Basha zbardh kulisat më të fundit

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të
x
BREAKING NEWS

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha kundër drejtësisë dhe shqiptarëve, te arsyet pse ka vendosur të hyjë në politikë, vizionet që ka për të ardhmen e Shqipërisë dhe planet e tij për të promovuar zhvillimin ekonomik t...

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha
x
BREAKING NEWS

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe kryediplomati britanik kërkon ofertë si ajo e Shëngjinit për emigrantët e paligjshëm që shkojnë në Britani, ja detajet e vizitës

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe
x
BREAKING NEWS

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll Agaçit në SPAK, 17 vendimet që rëndojnë pozitat e Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë, dëshmitë e tyre kundër Erion Veliajt, mazhoranca në kaos

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll
x

Rajoni

"Nuk dështoi procesi por nisma", analisti i njohur komenton bojkotin e Listës Serbe nga votimet në veri të Kosovës: Autogol i Vuçiç dhe fitore e Kurtit

"Nuk dështoi procesi por nisma", analisti i njohur komenton

Lista Serbe në Kosovë ka refuzuar të marrë pjesë në procesin e votimit për largimin e kryetarëve të komunave të Mitrovicës së Veriut, Zveçanit, Zubin Potokut dhe Leposaviqit, ndërsa Qeveria e Kosovës ka theksuar se rezultati tregon mungesën e vullnetit për të shkarkuar kryetarët aktualë.

Nisur nga kjo, profesori i Shkencave Politike në Kosovë, Nexhmedin Spahiu, në një analizë te një emision televiziv, vlerëson se bëhet fjalë për dështim të procesit të votimit, por jo të nismës.

Sipas tij, ky ishte një autogol i presidentit Aleksandër Vuçiç dhe fitore brilante e kryeministrit Albin Kurti.

"Procesi nuk ka dështuar, dështoi nisma për të zëvendësuar kryetarët e komunave në veri të Kosovës. Por nuk ka dështuar procesi, kjo është një fitore brilante e kryeministrit Kurti dhe një autogol shumë i madh i Listës Serbe dhe mentorit të tyre, Vucic, të cilët gënjyen opinionin ndërkombëtar dhe aleatët se duna ti zëvendësojnë kryetarët që kanë pak legjitimimit ne veri të Kosovës dhe për ti zëvendësuar ata me kryetra të përkatësisë etnike por në gjysmë të kësaj nisme u hamendësuar dhe i ranë pishman. Detyruan Kosovën të harxhoj gjysmë milioni € për të organizuar këtë referendum dhe ne fund kryetarët mbesin ata që kanë qene. Kështu kjo është thjesht një jo seriozitet i Vucic dhe një fitore e madhe  Kurtit."

Sipas Spahiut, një ndër shkaqet që mund të ketë çuar te mosdalja e serbëve për të votuar është fakti se lista serbet me kohë janë fryrë me emra të deputetëve serb.

Pas marrjes së procesit në verifikim nga KQZ, sipas tij, serbët më gjasë, kanë pasur dronë që as 50% e këtij numri fiktiv nuk do arrihet dhe janë tërhequr në moment të fundit.

"Ishte e pritshme që në momentin bëhet ftesë që të mos dalin në votime, ata nuk dalin. Në fakt ata që ishin të kënaqur me kryetarët shqiptar ne veri, nuk kishin arsye të dilnin, thjeshtë dhe pas kanë mundësuar faktin dhe të thonë e refuzojmë nismën, por në aspektin juridik ka pasur të njëjtin kuptim si dalja, jo mosdalja.

Sepse për tu hequr kryetaret aktual do duhej te votonin me 50 plus 1 votues, dhe të tjerët ose mosvota e të tjerëve është njësoj.

Atëherë pse e ka bërë këtë Lista Serbe duhet pyetur, ata kanë dhen arsyetime se këtu KQZ ka shtuar numrin e votuesve shqiptar, gjë që nuk është e vërtetë por thjesht ajo çfarë ka ndryshuar dhe ka bërë Listën Serbe të ndryshoj mendje mund të jetë fakti se lista zgjedhore ka qenë e fryre paraprakisht dhe duke qenë e tillë edhe është shfrytëzuar sepse de fakto procesin zgjedhor e kanë kontrolluar strukturat paralele dhe ata kanë mbushur kutitë e votimit për te bërë sa më shumë deputet serb dhe për të ndryshuar gjendjen faktike.

Dhe në momentin kur veriun e kane marrë në kontroll polica e Kosovë, dhe KQZ de fakto, dhe kanë pasur frikë që ky numër i fryrë nuk përbën as 50% e saj dhe sikur të dinin të gjithë të votonin ata nuk do ta përbëjnë 50-% e këtij numri fiktiv, prandaj si duket janë tërhequr ne momentin e fundit.", tha Spahiu.

Më të lexuarat