BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Rajoni

Opozita serbe zbardh prapaskenat e bujshme dhe plas deklaratën e fortë: Vuçiç bleu vota në OKB, 500 mijë euro për abstenimin e Hondurasit

Opozita serbe zbardh prapaskenat e bujshme dhe plas deklaratën e

Kryetari i partisë “Zemra e Serbisë”, Zdravko Ponosh, ka shpërndarë në rrjetin social X një postim të sekretarit të Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Hondurasit, në të cilin falënderon Serbinë për donacionin prej 500 mijë dollarësh për rindërtimin e Spitali Roatan, i cili pësoi dëme në zjarrin e fundit.

“Në emër të Qeverisë së Presidentit dhe popullit të Hondurasit, falënderojmë Qeverinë, popullin e Serbisë dhe Ambasadën e Serbisë në Meksikë për shpalljen e vendimit për dhënien e ndihmës humanitare për Qeverinë e Hondurasit në shumën prej 500.000. Dollarë amerikanë për të mbështetur Ministrinë e Shëndetësisë së Hondurasit për t’u marrë me urgjencën e shkaktuar nga zjarri që shkatërroi spitalin Roatan”, ka shkruar Enrique Reina në rrjetin social X.

Ponosh e komentoi postimin në Twitter, duke sjellë donacionin e Qeverisë së Serbisë në lidhje me votën abstenuese të Hondurasit në seancën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

“Ministri i Jashtëm i Hondurasit falënderon Qeverinë e Serbisë për 500 mijë dollarë për rindërtimin e spitalit Roatan?! A janë 500,000 dollarë ende shumë për të paguar për zërin e përmbajtur të Hondurasit? Kur vendosi Qeveria për këtë dhe “dhurime” të ngjashme, siç është ai i fundit për Ukrainën? Pse është sekret për qytetarët e Serbisë”, pyeti Ponosh.

Nemanja Nenadiç, drejtor programi i organizatës joqeveritare Transparency Serbia beson se për këto gjysmë milioni dollarë nuk dihet shumë, por se mund të supozohet se vendi ynë e ka paguar vërtet atë shumë, sepse njoftimi i zyrtarit honduras duket autentik.

Ish-ambasadori, drejtori i agjencisë së lajmeve Beta dhe presidenti i Lëvizjes Evropiane në Serbi, Radomir Dikliç pohon se nëse donacioni lidhet vërtet me zërin e Hondurasit, nuk është e zakonshme në praktikën e mirë diplomatike,

“Kështu bëhemi një vend që është i varfër dhe shkon majtas, djathtas për të kërkuar ndihmë, dhe pastaj paguan vende edhe më të varfra se ai vetë”, shpjegon Dikliç.

Në fund, Dikliçi e shpjegon qartë situatën me një fjalë të urtë maqedonase – “I verbëri i jep sy të verbërve”.