BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Rajoni

“Paqja në Ballkanin Perëndimor varet nga një fije”/ Çfarë po paralajmëron ministrja e Jashtme gjermane?

“Paqja në Ballkanin Perëndimor varet nga një fije”/

Diplomatja gjermane, Ana Baerbock ka bërë me dije se Gjermania do të dërgojë edhe 150 trupa të tjerë në misionin e NATO-s në Kosovë.

Pas takimit të Ministrave të Jashtëm të NATO-s, ministrja gjermane theksoi se paqja në Ballkanin Perëndimor “varet nga një fije”.

“Paqja shpesh varet nga një fije në Ballkanin Perëndimor. Angazhimet e NATO-s dhe të BE-së janë të koordinuara: të EUFOR, misioni, siguron sstabilitetin në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe KFOR në Kosovë. Gjermania do të kontribuojë deri në 150 trupa shtesë për KFOR-in”, thuhet në njoftim.

Ministrja e Jashtme ka nënvizuar se ka shpesh përpjekje për destabilizimin e Ballkanit Perëndimor.

“Veçanërisht në Ballkanin Perëndimor, aktorët po përpiqen vazhdimisht të destabilizojnë. Kjo nuk ndikon vetëm në situatën në kufirin Kosovë-Serbi, por edhe në situatën në Bosnje dhe Hercegovinë. Jo vetëm NATO, por veçanërisht BE-ja është një nga garantuesit e sigurisë në Ballkanin Perëndimor. Bashkimi Evropian është sigurimi ynë i jetës. NATO na siguron sigurinë në këtë zonë evropiane. Kjo është arsyeja pse shkëmbimi dhe bashkëpunimi janë kaq thelbësore. Angazhimet e NATO-s dhe BE-së shkojnë paralelisht: për shembull me EUFOR në Bosnje dhe Hercegovinë dhe NATO KFOR në Kosovë”, tha ajo

Më tej theksoi se aleanca e NATO-s duhet të forcojë sigurinë në të gjithë Evropën.

“Gjatë dy viteve të fundit ne kemi parë në mënyrë dramatike se siguria dhe paqja duhet të mbrohen përsëri çdo ditë në Evropë. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që, veçanërisht në këto kohë, ne si aleancë e sigurisë së NATO-s të forcojmë së bashku mburojën tonë mbrojtëse për paqen, lirinë dhe sigurinë në të gjithë Evropën”, tha ministrja gjermane.