BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x

Rajoni

Qeveria ul çmimet e produkteve në markete, ja çfarë paralajmëron kryeministri grek Mitsotakis

Qeveria ul çmimet e produkteve në markete, ja çfarë

Qytetarët grekë nga dita e sotme do të kenë mundësinë të blejnë në raftet e supermarketeve 3000 produkte me çmime më të ulëta.

Në kuadër të masave të Ministrisë së Zhvillimit për ti bërë ballë inflacionit të rritur frikshëm, shporta e ushqimeve bazë për konsumatorin do të jetë deri në 30% më e lirë.

Në bazë të rregullave të Ministrisë së Zhvillimit, produktet do të kenë shënimin që tregon se janë me një datë skadence shumë të afërt dhe është përcaktuar periudha e saktë kohore para kësaj date, ku lejohet shitja e stokut në një çmim më të ulët, ndërsa në të njëjtën kohë parandalohet shpërdorimi i ushqimit.

Sipas kryeministrit Kyriakos Mitsotakis qeveria pret ulje të mëtejshme të çmimeve ndërsa me masat e saj synon të vendosë çmime edhe më të përballueshme.

Paraditen e së premtes, ministri i Zhvillimit, Kostas Skrekas, ka kryer kontrolle në supermarkete, duke sqaruar se “çmimet në rafte janë ulur me 15%” për produkte që ai kishte parë.

Në listën e çmimeve të ulura përveç shportës së ushqimeve bazë janë përfshirë edhe shtatë kategori produktesh që përfshijnë pelenat për fëmijë, shampot, pastat e dhëmbëve, detergjentët e rrobave dhe të enëve, sapunët dhe të gjitha llojet e pastruesve.