BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Rajoni

Serbia “në ethe”,Vuçiç nis “luftën me dy fronte”, si po planifikon presidenti të parandalojë miratimin e rezolutës për gjenocidin në Srebenicë, ja pse vendimi mund të hapë “kutinë e Pandorës”

Serbia “në ethe”,Vuçiç nis “luftën me

Serbia, dashur apo pa dashur e gjen veten sërish në mes të një “stuhie” në skenën ndërkombëtare. Si tës mos mjaftonte për të, afrimi i Kosovës drejt Këshillit të Europës, ku pretendon të anëtarësohet, “një elefant i ri është shfaqur në dhomë”, për Beogradin. Bëhet fjalë për rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë. Është pothuajse e sigurt se Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara do ta shqyrtojë por pyetja është nëse do të ketë vota të mjaftueshme për të miratuar një rezolutë të tillë, e cila nuk është e detyrueshme. Presidenti serb Aleksandër Vuçiç duket se e ka nisur luftën me dy fronte, për të penguar miratimin e rezolutës, duke kërkuar “ndihmë” tek lideri serb i Bosnjës, Milorad Dodik. Megjithatë, kësaj here gjërat nuk duket se do të jenë të thjeshta.

“Lufta” me dy fronte

Presidenti serb ka lajmëruar se do të udhëtojë së shpejti për në Nju Jork, ku do të përpiqet të parandalojë miratimin e rezolutës së Kombeve të Bashkuara për gjenocidin në Srebrenicë. “Tashmë po planifikoj të shkoj atje dhe të qëndroj gjashtë, shtatë, tetë ditë, për të biseduar me sa më shumë përfaqësues”, tha Vuçiç, duke shtuar se do të luftojë deri në fund. Sipas tij, miratimi i rezolutës është “i padrejtë”. “Dje morëm konfirmimin nga SHBA se do të lobojnë për një rezolutë në Srebrenicë. Kundër qëndrimeve të tilla do të luftoj qartë, sado i vogël të jem dhe nga një vend më i vogël. Është çështje drejtësie, jo force. Do të luftojmë me guxim dhe fort dhe do të befasohemi me rezultatin”, tha Vuçiç për mediat serbe ditën e djeshme.

“Kutia e Pandorës”

Sakaq,  kryeministri në detyrë i Serbisë dhe ministri i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç, thotë se miratimi i rezolutës së Kombeve të Bashkuara për gjenocidin në Srebrenicë do të hapte "kutinë e Pandorës". “Ideja ishte që ajo temë të hiqet nga Këshilli i Sigurimit dhe të sillet në Asamblenë e Përgjithshme, e cila, ra fjala, është kundër Kartës së OKB-së dhe ne e theksuam atë”, tha Daçiç. Ai ka thënë se Serbia është për dënimin e të gjitha krimeve dhe se qëllimi duhet të jetë pajtimi reciprok , respekti, e jo të shkaktohen përçarje tani, duke theksuar se për këtë arsye rezolutat e tilla janë miratuar gjithmonë me konsensus. “Janë miratuar vetëm dy rezoluta për gjenocidin. Gjermania nuk u dënua kurrë për gjenocid, por për Holokaustin kundër hebrenjve”, kujtoi Daçiç. Sipas Daçiçit, rezoluta është propozuar në këtë moment për të treguar solidaritet me myslimanët e vdekur në Rripin e Gazës.

Miratimi i rezolutës

Debati për rezolutën duhet të mbahet më 17 prill, në kuadër të pikës “Parandalimi i konflikteve të armatosura”, dhe gjykuar nga mediat, rezoluta do të propozohet nga Gjermania dhe Ruanda, shkruan “Nezavisne Novine”. Procedura për miratimin eventual të rezolutës nuk është e thjeshtë. Sipas rregullave të OKB-së, çdo shtet anëtar i OKB-së mund të propozojë një pikë të rendit të ditës për t'u diskutuar. Kuorumi për punë është një e treta e anëtarëve dhe gjysma kërkohet për vendimmarrje, megjithatë Asambleja e Përgjithshme e OKB-së mund të përcaktojë që një rezolutë përfaqëson një çështje të rëndësishme, ose më saktë, një shtet anëtar mund të kërkojë që një Rezoluta e mundshme për Srebrenicën do të vendoset me një shumicë prej dy të tretash. e Përgjithshme e OKB-së vendos për të me shumicë të thjeshtë, pra nëse do të nevojiten dy të tretat apo "vetëm gjysma" e votave për adoptimi.

Pasojat për Serbinë

Edhe pse rezoluta eventuale mund të mos ketë pasoja financiare për Serbinë dhe Republikën Srpska, duke pasur parasysh përmbajtjen e saj, pesha politike, morale, madje edhe psikologjike e një rezolute të tillë do të jetë më se e dukshme. Disa media kanë marrë tashmë një pjesë të rezolutës për Srebrenicën dhe, siç thonë ata, pikat kyçe janë caktimi i 11 korrikut si ditë ndërkombëtare e reflektimit dhe kujtimit të gjenocidit në Srebrenicë, më pas për të shënuar këtë datë në të gjitha vendet çdo vit. Rezoluta gjithashtu kërkon që çdo mohim i gjenocidit në Srebrenicë të dënohet dhe që shtetet anëtare të ruajnë faktet e vërtetuara përmes sistemeve të tyre arsimore duke zhvilluar programe të përshtatshme.

Më të lexuarat