BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x
BREAKING NEWS

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i ka futur duart në informacionet sekrete brenda institucioneve të reja të vetingut

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x

Rajoni

“SHBA e shqetësuar për grumbullimin e trupave serbe në kufi me Kosovën”/ CNN hedh një vështrim në Ballkan: Ja pse tensionet janë të larta

“SHBA e shqetësuar për grumbullimin e trupave serbe në kufi

Bisedimet e gjata midis Kosovës dhe Serbisë janë edhe njëherë në “fije të perit”, pas një prej përplasjeve më të mëdha në vite.

Shkaku i përplasjes së fundit ishte vrasja e një oficeri të policisë kosovare dhe një shkëmbim zjarri që pasoi në Manastirin e Banjskës, fundjavën e kaluar, por rrënjët e tensioneve shkojnë deri në vitet 1990 e shpërbërjen e ish-Jugosllavisë.

Sot, Shtëpia e Bardhë është e shqetësuar, duke paralajmëruar për një grumbullim “të paprecedentë” të artilerisë së avancuar serbe, tankeve dhe njësive të mekanizuara të këmbësorisë pranë kufirit të Kosovës, ndërsa ka bërë thirrje për një “de-përshkallzim të menjëhershëm”.

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, pas luftës së viteve 1998-99, në të cilën shqiptarët e Kosovës u përpoqën të shkëputeshin nga ajo që atëherë quhej Republika Federale e Jugosllavisë, e përbërë nga Serbia dhe Mali i Zi i sotëm. Lufta ishte kulmi i tensioneve etnike midis komuniteteve shqiptare dhe serbe të rajonit, në dekada.

Gjatë luftës, NATO ndërhyri për të mbrojtur shumicën shqiptare të Kosovës.

Më shumë se 20 vjet më vonë, paqja e brishtë është ruajtur në Kosovë, ndërsa Serbia vazhdon të mos e njohë pavarësinë e Kosovës. Minoriteti serb i Kosovës e sheh veten si pjesë e Serbisë dhe e sheh Beogradin si kryeqytetin e tyre, e jo Prishtinën.

Shumica e serbëve të Kosovës – më pak se një e dhjeta e popullsisë së përgjithshme – jetojnë në rajonet veriore dhe kanë kërkuar gjithnjë e më shumë autonomi më të madhe nga popullariteti etnik shqiptar.

Mosmarrëveshjet mbi shkallën e autonomisë për minoritetin serb vazhdojnë, me grupin etnik që ndonjëherë përgjigjet me rezistencë të dhunshme ndaj lëvizjeve të Prishtinës që ata i shohin si anti-serbe.

Çfarë e ka shkaktuar shpërthimin e fundit?

Një përplasje ndodhi mes policisë dhe 30 shtetasve serbë të armatosur të dielën e kaluar, ku si rezultat i një prite mbeti i vdekur një polic i Kosovës dhe një tjetër të plagosur.

Gjatë shkëmbimit të zjarrit në fshatin Banjska, në Kosovën veriore, policia tha se vrau tre sulmues të armatosur dhe arrestoi një tjetër. Disa nga të shtënat ndodhën pranë një manastiri ortodoks serb, thotë policia.

Autoritetet thanë më parë se gjetën “pajisje logjistike, automjete të dyshuara ushtarake, uniforma ushtarake si dhe armë dhe municione të kalibrave të ndryshëm” në një vend banimi që përdorej nga sulmuesit.

Ashtu si fshatrat e tjera në veri, Banjska është kryesisht serbe.

Në një postim në Facebook të dielën në mëngjes, kryeministri i Kosovës Albin Kurti i përshkroi të shtënat në Banjska si një “sulm terrorist” të kryer nga ato që ai tha se ishin “banda kriminale serbe”.

Shpërthimi i dhunës vjen pas trazirave të majit, të cilat panë dhjetëra paqeruajtës të NATO-s të plagosur pasi u sulmuan nga serbët etnikë në Kosovën veriore.

Dhuna shpërtheu pasi demonstruesit serbë u përpoqën të bllokonin kryebashkiakët e sapozgjedhur etnikisht shqiptarë nga marrja e detyrës në qytetin verior të Zveçanit, pas zgjedhjeve të diskutueshme në prill.

Çfarë thonë të dyja palët?

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani e drejtoi gishtin nga Beogradi për nxitjen e dhunës të së dielës.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç i mohon akuzat, duke argumentuar se Serbia nuk do të përfitonte nga diçka që do të rrezikonte pozicionin e saj në bisedimet e normalizimit të sponsorizuara nga BE-ja me Prishtinën.

Vuçiç dënoi gjithashtu policinë e Kosovës për vrasjen e njërit prej personave të armatosur në kokë, pasi ai ishte dorëzuar “nga një distancë prej një metri”, duke e përshkruar atë si një “ekzekutim”. Ai u zotua të hetojë ngjarjet rreth dhunës, duke përfshirë origjinën e armëve të konfiskuara pas incidentit nga policia e Kosovës.

Në një zhvillim tjetër, një politikan i lartë serb i Kosovës, Milan Radoiçiç tha se ai mori pjesë në betejën me armë.

Në një letër dërguar Reuters nga avokati i tij, Radoiçiç, i cili kërkohet në Kosovë dhe jeton në Serbinë fqinje, tha se ai “përgatiste personalisht logjistikë për mbrojtjen e popullit serb” dhe nuk mori ndihmë nga autoritetet serbe.

Si po reagon pjesa tjetër e botës?

Shtëpia e Bardhë ka paralajmëruar se incidenti paraqet një kërcënim për sigurinë jo vetëm të personelit të Kosovës, por edhe të personelit ndërkombëtar, përfshirë trupat e NATO-s.

“Sipas autoriteteve të Kosovës, të paktën 30 persona ishin të përfshirë në këtë sulm që rezultoi me vdekjen e një rreshteri policie, një rreshter i Policisë së Kosovës”, u tha gazetarëve të premten koordinatori i Këshillit të Sigurisë Kombëtare për komunikimet strategjike, John Kirby.

“Ky nuk është lloji i një sulmi që kryhet rastësisht, ose nga ndonjë grup i vogël. Sasia dhe llojet e armëve që u gjetën përfaqësojnë një kërcënim për sigurinë jo vetëm të personelit të Kosovës, por edhe të personelit ndërkombëtar, përfshirë trupat e NATO-s.

Ai shtoi se SHBA-ja tani po monitoron një dislokim të madh ushtarak serb përgjatë kufirit me Kosovën.

“Ne besojmë se ky është një zhvillim shumë destabilizues dhe në thelb ka ndodhur gjatë javës së kaluar apo më shumë. Dhe ne po i bëjmë thirrje Serbisë që t’i tërheqë ato forca nga kufiri dhe të kontribuojë në uljen e temperaturës”, tha ai.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se forca shtesë ishin autorizuar për Kosovën pas shkëmbimit të zjarrit vdekjeprurës dhe gjithashtu bëri thirrje për de-përshkallëzimin./ CNN