BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Rajoni

Shkarkoi dy ministrat shqiptarë sapo mori detyrën, Xhaferi zbulon arsyet e forta: Dolën nga...

Shkarkoi dy ministrat shqiptarë sapo mori detyrën, Xhaferi zbulon

Sapo mori detyrën si kryeministër i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi shkarkoi dy ministrat shqiptarë, Azir Aliu dhe Fatmir Mexhiti.

I ftuar në një emision televiziv Xhaferi tregoi arsyen pse mori të vendim, ku tha se dy ministrat shqiptarë dolën nga programi qeverisës. Ndër të tjera ai mbrojti vendimin e tij, duke thënë se çdo kryeministër do të vepronte në atë lloj forme.

Pjesë nga intervista në studio:


Pyetje: Paralajmëruar pak më herët ministrat, se mund të shkoni dhe t’i mbyllni derën, kjo tregon sensin operativ që keni, a e kishit menduar që ministrat e parë që do shkarkonit do ishin shqiptar.

Xhaferi: Jo që e kisha menduar, ajo është çështje e kompetencave që e ka ministri, kushdo të jetë nga ministrat mund të rezultonte të jetë edhe ministër i BDI nëse me deklaratë del se është pjesë e opozitës dhe i bashkëngjitet opozitës s’ka vend në atë qeveri që është votuar me program dhe me përbërje që është votuar. Kështu që nëse deklarova se nuk mbështet programin qeveritar mbi të cilën është zgjedh si ministër nuk do mend që të bazë të kompetencave që ka kryeministri do i propozojë kuvendit formën dhe procedurën që është e paraparë me ligj dhe kushtetutë kështu që ajo ka ndodhur asgjë tjetër.

Pyetje: Motivi është pak më i komplikuar apo jo…

Xhaferi: Motivi është se dy ministrat janë deklaruar se shkojnë në opozitë me kryetarin e partisë të atëhershëm dhe duke parë raportin në grupin e deputetëve parlamentar që i takonin ministrat që dy deputetët nga 8 ishin në mbështetje të dy ministrave dhe kryetarit të partisë 6 të tjerë janë pjesë përbërëse e shumicës parlamentare nuk do mend që komunikimi mbi faktin që deputetët duhet të vendosin mbi propozimin e kryeministrit se do të shkarkohen apo jo, nuk mend që nëse nuk e kisha atë mbështetje të deputetëve të shumicës nuk do shkoja me propozim se shtrohet pyetja e të gjithë kabinetit, isha i sigurt për atë çka ndodh. Dalin nga ajo çka është programi qeveritar dhe çdo kryeministër në atë formë do të vepronte.

 

Më të lexuarat