BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Rajoni

Shtëpia e Bardhë përshëndet Albin Kurtin për zgjidhjen e konfliktit dhe i kërkojnë Vuçiçit të ulë tensionet

Shtëpia e Bardhë përshëndet Albin Kurtin për zgjidhjen

Zëvendës këshilltari i parë i Shtëpisë së Bardhë për Siguri Kombëtare, John Finer, ka shprehur shqetësimin për ngjarjet në veri të Kosovës në një bisedë me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe presidentin serb Aleksandar Vuçiq, njoftoi Shtëpia e Bardhë të premten.

Finer foli me Kurtin të enjten dhe i bëri thirrje Kosovës që "të lejojë kryetarët e sapozgjedhur të komunave të ushtrojnë detyrat e tyre nga lokacione alternative dhe të tërheqë forcat e policisë nga ndërtesat komunale", sipas Shtëpisë së Bardhë.

Ai gjithashtu përshëndeti "gatishmërinë e Kurtit për të punuar për të krijuar kushtet për zgjedhje të reja," thuhet në deklaratë.

Një ndihmës i Biden foli me Vuçiq të premten dhe i kërkoi Serbisë që "të tërheqë forcat e saj të armatosura të stacionuara pranë kufirit dhe të ulë nivelin e tyre të vigjilencës, si dhe t'u bëjë thirrje protestuesve të qëndrojnë të qetë", thuhet në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë.

Në të dyja telefonatat, Finer, siç njofton Shtëpia e Bardhë, ka shprehur shqetësimin për ngjarjet në veri të Kosovës dhe ka apeluar që situata të qetësohet.

Trazirat u intensifikuan në veri të Kosovës pas zgjedhjeve në prill, të cilat u bojkotuan nga serbët etnikë dhe kandidatët shqiptarë etnikë fituan në katër komuna me shumicë serbe në veri. Shqiptarët etnikë përbëjnë 90 për qind të popullsisë së Kosovës. Në përleshjet mes protestuesve serbë dhe KFOR-it të hënën u plagosën 30 pjesëtarë të KFOR-it dhe 52 serbë.

Për shkak të dhunës, NATO njoftoi dërgimin e trupave shtesë në Kosovë.