BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Rajoni

Të akuzuar për krime lufte kur luftonin me UÇK-në, ja vendimi i Gjykatës Speciale për Thaçin dhe Veselin

Të akuzuar për krime lufte kur luftonin me UÇK-në, ja

Dhomat e Specializuara në Hagë ua kanë zgjatur dy muaj të tjerë paraburgimin ish-shtetarëve të Kosovës, Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli, të akuzuar për krime lufte kur luftonin me UÇK-në.

Në njoftimin e vendimit, Gjykata shtoi se ka dyshime të bazuara që të akuzuarit mund të pengojnë punën e drejtësisë apo edhe të arratisen po të lënë qelitë ku mbahen prej nëntorit 2020.

"Është vërtetuar se Thaçi, gjatë kohës së paraburgimit u ka dhënë vizitorëve informacione të marra gjatë dëshmisë së dëshmitarëve të mbrojtur dhe udhëzime për dëshmitarët e radhës. Një sjellje e tillë përforcon konstatimin e trupit gjykues se lirimi i të akuzuarit do të krijonte rrezik për pengimin e gjykimit. Veseli vazhdon po ashtu të luajë një rol të rëndësishëm në Kosovë prej pozitave të mëparshme dhe mund të ketë zbuluar informacione konfidenciale," argumentoi Gjykata.

Thaçi dhe Veseli janë nën akuzë së bashku me Rexhep Selimin dhe Jakup Krasniqin. Prokurorët e ngarkuar për zbardhjen e krimeve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) - në mars 1998 deri në shtator 1999 - i fajësojnë ata për krime të kryera në qendrat ku mbaheshin ushtarë të zënë robër në luftë.

Në qeverinë e përkohshme në mars 1999, Thaçi ishte kryeministër, ministër për Inteligjencën ishte Veseli, Selimi ishte ministër i Brendshëm, ndërsa Krasniqi zëdhënës i UÇK-së.

Ish-presidenti Thaçi dhe të pandehurit e tjerë janë deklaruar të pafajshëm ndaj akuzave.

Më të lexuarat