BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Rajoni

Vendimi në Nju Jork “gjunëzoi” Serbinë, mediat serbe zbulojnë skandalin, si Serbia u përpoq “të blinte” votën kundër Rezolutës për Srebrenicën, ja shteti që mori gjysmë milioni dollarë nga Beogradi

Vendimi në Nju Jork “gjunëzoi” Serbinë, mediat serbe

Që nga momenti kur autoritetet në Serbi morën vesh se në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara po përgatitej draft-Rezoluta për gjenocidin e Srebrenicës, nga presidenti Aleksandër Vuçiç dëgjuam se Serbia do të fillonte menjëherë një luftë të ashpër diplomatike. Për dy muajt e ardhshëm, votimi i Rezolutës ishte një temë kryesore në media dhe me shpalljen e votimit dhe shtyrjen e seancave ku duhej të mbahej votimi, "lufta" u bë kryefjala e përdorur nga autoritetet. Pas një sërë veprimesh diplomatike dhe bisedimesh me zyrtarë dhe delegacione të vendeve të botës, dhe para votimit, Vuçiqçtheksoi se Rezoluta me siguri do të miratohet, por se sponsorët e Rezolutës dhe ata që e mbështesin do t'i kenë "dhimbje koke", nga lufta që Serbia do të përgatisë për ta. Në fund, 84 vende votuan pro rezolutës, 19 kundër, ndërsa 68 abstenuan. Autoritetet në Serbi e paraqitën këtë si një fitore të madhe morale, pavarësisht se Rezoluta u miratua. Sa i përket mënyrës së “luftës” së Serbisë kundër miratimit të rezolutës, ose së paku për uljen e numrit të vendeve që do ta votojnë, në publik mund të shohim vetëm se ekipi diplomatik bisedonte vazhdimisht me përfaqësuesit e vendeve të tjera. për t'i bindur që të mos votojnë për Rezolutën. Nga ana tjetër, u fol për përpjekje me dyer të mbyllura, për të cilat presidenti tha shprehimisht se nuk mund të flasë. Megjithatë, media serbe “Nova.rs” ka zbuluar një skandal, duke ekspozuar taktikat e Vuçiçit.

Marrëveshja me Hondurasin

Të shtunën, kryetari i partisë “Zemra e Serbisë”, Zdravko Ponos, ka shpërndarë në rrjetin social X një postim të sekretarit të Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Hondurasit, në të cilin falënderon Serbinë për donacionin prej 500 mijë dollarësh për rindërtimin e Spitali Roatan, i cili pësoi dëme në zjarrin e fundit. Ponoš e komentoi postimin në Twitter, duke e lidhur donacionin e Qeverisë së Serbisë me votën abstenuese të Hondurasit në seancën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. “Ministri i Jashtëm i Hondurasit falënderon Qeverinë e Serbisë për 500 mijë dollarë për rindërtimin e spitalit Roatan?! A janë 500,000 dollarë ende shumë për të paguar për zërin e përmbajtur të Hondurasit? Kur vendosi Qeveria për këtë dhe "dhurime" të ngjashme, siç është ai i fundit për Ukrainën? Pse është sekret për qytetarët e Serbisë”, pyeti Ponoš.

Lëvizjet e fshehta

Nemanja Nenadiç, drejtor programi i organizatës joqeveritare Transparency Serbia beson se për këto gjysmë milioni dollarë nuk dihet shumë, por se mund të supozohet se vendi ynë e ka paguar vërtet atë shumë, sepse njoftimi i zyrtarit honduras duket autentik. “A janë paguar realisht paratë nga rezervat buxhetore dhe kur, nuk është informacion që qeveria publikon rregullisht”, shpjegon i intervistuari i “Danas”. Ai thekson se ky lloj vendimi nuk publikohet asnjëherë në ueb-faqen e Qeverisë, por vetëm në Gazetën Zyrtare të Republikës së Serbisë, dhe se në atë pjesë që është në dispozicion vetëm për abonentët, që, sipas tij, është e papërshtatshme. Duke parë Gazetën Zyrtare, vërehet se një vendim i tillë nuk ka pasur muajin e fundit.

Pasojat për Serbinë

Përveç jotransparencës së vendimit për këtë donacion, nëse donacioni lidhet realisht me votën e Hondurasit në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, lind edhe çështja e bazës diplomatike për një lëvizje të tillë. Ish-ambasadori, drejtori i agjencisë së lajmeve Beta dhe presidenti i Lëvizjes Evropiane në Serbi, Radomir Dikliç pohon se nëse donacioni lidhet vërtet me zërin e Hondurasit, nuk është e zakonshme në praktikën e mirë diplomatike, megjithëse është mirë që një një vend mund të ndihmojë një vend tjetër, veçanërisht në kujdesin shëndetësor. “Mendoj se kjo është një lëvizje krejtësisht e papërshtatshme sepse thjesht bie ndesh me thelbin e diplomacisë”, pohon Dikliç dhe shton se ia vlen nëse “mund ta bindësh dikë me argumente”.I pyetur nëse ai vendim mund të ketë pasoja diplomatike shtesë, Dikliç u përgjigj se nuk mund të ketë pasoja veçanërisht të mëdha, por se ai e uli më tej reputacionin e Serbisë në botë.