BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Rajoni

Vjedhja e zgjedhjeve “fundos” Serbinë, shënon rënien më të madhe të lirive në Evropë, ja raporti që nxori zbuluar Vuçiçin

Vjedhja e zgjedhjeve “fundos” Serbinë, shënon rënien

Serbia mbetet një vend pjesërisht i lirë, dhe në të njëjtën kohë një nga 17 vendet që shënuan rënien më të madhe të lirive vitin e kaluar dhe është në listën midis Rusisë dhe Sierra Leones, sipas raportit të Freedom House "Liria në botë 2024: Rritja e dëmeve nga zgjedhjet e trazuara dhe nga konfliktet e armatosura”.Në botë, në vitin 2023, për të 18-in vit radhazi, u regjistrua një rënie e lirive, ku 52 vende shënuan rënie të të drejtave politike dhe lirive civile, ndërsa vetëm 21 vende panë përmirësim, sipas raportit vjetor të FH. Ndër vendet që shënuan rënien më të madhe të lirive në dekadën e kaluar është Serbia, dhe tani është mes Venezuelës dhe Afganistanit, theksojnë disa media të Beogradit, sipas Freedom House. Liritë në Serbi kanë 10 vite radhazi në rënie dhe sipas listës së Freedom House, këtë vit me një rënie prej tre pikësh është në vendin e 114-të, që sipas Zërit të Amerikës, e vendos në gjysmën e lartë të vendeve në të cilat demokracia është në rënie të vazhdueshme gjatë dekadës së fundit. "Rënia e Serbisë në vitin 2023 në raportin e këtij viti ishte rënia më e madhe në Evropë, në tërësi. Pra, jo vetëm në Ballkanin Perëndimor dhe jo vetëm globalisht, por në Evropë, ajo ishte lider, për fat të keq, në uljen e të drejtave dhe civilëve. liritë e qytetarëve.” i tha Zërit të Amerikës , eksperte e FH për Ballkanin Aleksandra Karpi . Ajo vlerësoi se në vlerësimin e përgjithshëm të Serbisë kanë ndikuar edhe zgjedhjet në dhjetor 2023, dhe se çmimi i manipulimeve zgjedhore është se rrezikohet aftësia e qytetarëve për të shprehur problemet e tyre dhe për të marrë pjesë në proceset demokratike.“Serbia humbi gjithsej tre pikë, që është mjaft domethënëse”, tha Karpi.

Më të lexuarat