BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Rajoni

Vuçiç dhe “ekipi i luftës” zbarkojnë në Nju Jork, Serbia “i tregon dhëmbët” Malit të Zi dhe Greqisë, pse vendimi për Srebenicën do të ndryshojë ekuilibrat në rajon, ja vendet që pritet të votojnë për miratimin e rezolutës

Vuçiç dhe “ekipi i luftës” zbarkojnë në

Koha po mbaron për presidentin serb Aleksandër Vuçiç. Një vendim historik pritet nesër, më 23 maj nga Nju Jorku, ku do të mbahet seanca e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së për rezolutën për Srebrenicën. Sakaq, teksti për rezolutën e Srebrenicës është tashmë gati. Pavarësisht vendimeve të gjykatave ndërkombëtare, Beogradi zyrtar dhe autoritetet e entitetit serb të Bosnjë-Hercegovinës, Republikës Srpska, nuk e pranojnë të jetë kryer gjenocid në Srebrenicë. Propozuesit e projekt-rezolutës për Srebrenicën përcaktuan versionin përfundimtar të atij dokumenti, i cili do të diskutohet nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara (OKB) më 23 maj, dhe në preambulën e tekstit thuhet se "përgjegjësia penale sipas ligjit ndërkombëtar për krimin gjenocidi është i individualizuar”. Iniciatorë të tekstit të propozuar ishin Gjermania dhe Ruanda, ndërsa amendamentet në draft u dorëzuan nga Qeveria e Malit të Zi.

“Loja e pistë”

Duke iu referuar amendamenteve që Mali i Zi i paraqiti rezolutës për Srebrenicën, të cilat kryesisht u pranuan, Vuçiç e quajti atë një "lojë të pistë". "Është një lojë e pistë dhe një truk. Ata qëllimisht lënë hapësirë ??për një përfundim të qartë të përgjegjësisë morale dhe politike", tha Vuçiç dhe shtoi se pas kthimit nga Nju Jorku do të tregojë se me kë ka negociuar Mali i Zi për këtë. Ai tha se në Mal të Zi "janë të përfshirë edhe njerëz nga Serbia", të cilët, siç shtoi ai, "ndihmojnë me gjithë zemër" dhe se këto janë "platforma rajonale për shkatërrimin e Serbisë që kanë ekzistuar gjithmonë", si dhe se gazetat e Podgoricës Vijesti dhe Monitor “i indinjuar dhe ekspozuar mediat anti-spam”.  Ai tha se për të ishte një "lojë e neveritshme për amendamentet" dhe se "të gjithë të vërtetën" se me kë u negociuan këto amendamente dhe pse, do t'ua paraqiste qytetarëve pas kthimit të tij nga Nju Jorku dhe se mund të thoshte vetëm se ishte “një lojë e ndyrë që Serbia duhej ta mbyllte gojën”, duke theksuar se Mali i Zi nuk ishte dakord me Serbinë për këtë.

Frika e Vuçiçit

Vuçiç tha se Serbia do të mësojë se cilët janë miqtë e saj në botë dhe se të gjithë të tjerët janë partnerë. “Do të jetë plotësisht e qartë për ne, të gjithë ata që nuk votojnë, abstenojnë ose janë kundër janë miqtë tanë dhe ne do të kremtojmë flamujt e tyre dhe do ta ruajmë dhe ushqejmë atë miqësi dhe do të kemi marrëdhënie korrekte me të gjithë të tjerët, partnerë. janë të rëndësishme për ne, por do ta dimë shumë mirë që nuk na kanë afruar”, tha Vuçiç. Ai tha se nuk do të kënaqet me asnjë rezultat për shkak të pasojave që do të vijnë, por se do të jetë krenar për luftën që ka ndërmarrë. "Unë nuk po flas për suksesin, nuk ka gjë të tillë si suksesi i tepërt, është një çështje e gjithçkaje që kemi bërë gjatë gjithë kësaj kohe, një përpjekje e madhe, një vend i vogël luftoi si një luan kundër forcave më të fuqishme në botë” ka thënë Vuçiç. “E para është se ne patëm guximin t'i kundërshtonim për një temë të vështirë, të cilën ata nuk e prisnin, dhe e dyta është që e ngritëm në një nivel të tillë që edhe shumë prej atyre që e votojnë nuk janë të qetë”, tha ai.

Kërcënimi për Greqinë

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha edhe se nuk e përjashton mundësinë që Greqia të mbështesë Rezolutën për gjenocidin e Srebrenicës në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. “Nuk jam i sigurt se si do të votojë Greqia, nuk e përjashtoj mundësinë që ata të mbështesin Rezolutën”, tha Vuçiç. "Zgjedhja e tyre. Ata janë një vend sovran, por është e rëndësishme që në të ardhmen të dimë se çfarë marrëdhëniesh kanë me Serbinë”, shtoi ai. Ai tha se shumë vende që do të mbështesin këtë rezolutë "nuk kanë përgjigje për disa pyetje themelore". “Pse kjo rezolutë? Kujt i shërben? Pse në këtë moment? Çfarë arrin? A do të çojë në paqe dhe stabilitet apo jostabilitet të mëtejshëm? Dhe për të gjitha këto nuk mund të merrni përgjigje konkrete apo pozitive”, tha presidenti i Serbisë. Vuçiç tha se ai priste që më pak se 100 vende nga 193 të mbështesin Rezolutën për gjenocidin e Srebrenicës, duke shtuar se çdo gjë nën 100 do të përkthehej në një "ndarje serioze", lidhur me çështjen.