BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Rajoni

Zbardhen dokumentet “Top Sekrete”  nga Gjermania për rolin e saj në shpërbërjen e Jugosllavisë, ja kartat “fatale” të Berlinit për Serbinë dhe Kosovën

Zbardhen dokumentet “Top Sekrete”  nga Gjermania për rolin

Qendra Dixhitale Wilson nga Uashingtoni ka nisur të zbardhë  disa qindra dokumente sekrete nga zyra e ish-kancelarit gjerman Helmut Kohl, në orbitën mediatike dhe politike, një temë të vjetër për rolin dhe përgjegjësinë e Gjermanisë në shpërbërjen e Jugosllavisë, me detaje të reja të panjohura, nga Boni zyrtar (në atë kohë ende kryeqyteti i Gjermanisë së ribashkuar) i angazhuar në vitin 1991, veçanërisht në gjysmën e dytë të vitit, me energji të theksuar shkatërruese në duke e shndërruar dramën (origjinale) jugosllave në tragjedi të një vendi të madh. Ky fakt nuk mund të relativizohet as nga "rishkrimi i historisë" pasues. Karta e parë e fortë dhe fatale që hodhi në tryezën evropiane Gjermaninë, me forcën dhe ambiciet e saj në rritje, ishte me të vërtetë një hyrje në dramën e përgjakshme jugosllave.

Detajet

Kancelari Helmut Kohl dhe Ministri i Jashtëm Hans-Dietrich Genscher në 1991, pothuajse në fund të fundit, informuan udhëheqësit e familjes evropiane (atëherë dymbëdhjetë anëtarësh) se Gjermania do të njihte shkëputjen e Sllovenisë dhe Kroacisë. Dhe kështu, në mënyrë efektive, fillon shpërbërja e Jugosllavisë. Përkundër faktit se pikërisht Komuniteti Evropian (më vonë BE) u përpoq me ethe ta zgjidhë problemin jugosllav me mjete politike (diplomatike) (një seri takimesh të Hagës). Karta e dytë e fortë gjermane, ishte ajo për fatin e Kosovës dhe Metohisë. Rambuje ishte, në fakt, fillimisht një ide dhe iniciativë gjermane (zbatimi i saj u mor nga amerikanët) me pasoja gjithashtu fatale: kolapsi i programuar i Rambujesë (për të cilin ka pasur shkrime shteruese në këtë vend) përfaqësonte "preludin" e e ashtuquajtura “luftë për Kosovën”. Në fakt, agresioni i NATO-s, me fushatën e tretë luftarake dhe shkatërruese gjermane kundër Serbisë dhe serbëve në një shekull!

Prapaskenat

Boni zyrtar e nisi këtë sipërmarrje shkatërrimi me këmbëngulje thuajse të pakuptueshme. I vetëm kundër të gjithëve: kundër partnerëve evropianë, kundër Shteteve të Bashkuara, kundër Lordit (të plakur) britanik Peter Carrington (i cili kryesoi konferencën e kotë për Jugosllavinë), kundër Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Perez de Cuellar, madje edhe kundër pikëpamjeve të diplomatëve të tyre që shërbenin në Beograd në atë kohë ose në vitet e mëparshme. Partnerët evropianë u detyruan t'i nënshtroheshin diktatit gjerman. Padyshim që ekzistonte frika se nëse Gjermania e bashkuar nuk do të ndiqej, ajo mund të "ndiqte rrugën e vet". Presidenti francez Francois Mitterrand e paralajmëroi kancelarin Kohl për pasojat e mundshme dhe katastrofike të njohjes së nxituar të Sllovenisë dhe Kroacisë.  Kishte gjithashtu një frikë (megjithëse jo shumë realiste) se Gjermania e sapobashkuar, me fuqinë dhe besimin e saj të shtuar, mund (madje) t'i kthente shpinën Komunitetit Evropian. Dhe kështu, në mënyrë dramatike, mund të rrezikonte idenë e një Evrope të bashkuar, e cila në atë kohë, në Samitin (historik) të Mastrihtit po realizohej me krijimin e një bashkimi monetar, duke marrë një shtysë dhe përshpejtim të ri. Lidhur me rolin fatal të Gjermanisë në shpërbërjen e Jugosllavisë, pothuajse të gjithë aktorët kryesorë të skenës politike (të atëhershme) botërore kanë folur hapur. Disa prej tyre me vonesë, kur nuk ishin më në poste të rëndësishme. Për shembull, Gerhard Schroder, në një bisedë me gazetarët e "Zeit", pranoi se agresioni i NATO-s kishte qenë një "shkelje flagrante e së drejtës ndërkombëtare". E megjithatë, ai, atëherë në postin më të rëndësishëm politik në vend, kancelari, ra dakord që Gjermania të merrte pjesë në atë agresion. Krahas shpërblimit të kroatëve si "aleatë lufte" (kjo "aleancë" theksohej shpesh nga Franz Josef Strauss, kreu i fuqishëm i qeverisë dhe partisë bavareze), ishte e nevojshme të ndëshkohej Serbia. Ajo ishte parë gjithmonë në planet dhe aspiratat gjermane si një pengesë. Edhe Friedrich Naumann, një nga krijuesit e idesë së një "Gjermani të Madhe", e cila supozohej të përfshinte të gjithë hapësirën e Evropës Qendrore dhe të kufizohej me shtete të varura ekonomikisht, "pasues të bindur" (gjë që ndodhi në të vërtetë pas rënies së "Perandoria (socialiste) lindore": Ndikimi i Gjermanisë u bë mbizotërues nga Baltiku deri në Detin Adriatik) dhe parashikoi që vetëm Serbia do të mbetej jashtë këtij rrethi. Si një "fortesë që është një bezdi". Dhe një që "duhet fshirë".

Më të lexuarat