BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x
BREAKING NEWS

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i ka futur duart në informacionet sekrete brenda institucioneve të reja të vetingut

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x

Rajoni

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut dhe Serbi, eksperti i sigurisë zbulon çfarë ndodh nëse Vuçiç humbet Beogradin

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut dhe Serbi, eksperti i sigurisë

Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoninë e Veriut vendosi që të propozojë Talat Xhaferin për kryeministër, para zgjedhjeve të pritshme në pranverë.

Xhaferi aktualisht është kryetar i Parlamentit të Maqedonisë së Veriut. Ai pritet ta marrë detyrën e kryeministrit më 28 janar të vitit 2024.

Ky vendim vjen si rezultat i marrëveshjes së njohur si “Marrëveshja e Përzhinës” për vendosjen e një qeverie teknike 100 ditë para zgjedhjeve parlamentare.

Eksperti i Sigurisë, Ilir Kulla në një studio televizive komentoi situatën politike dhe zgjedhjet që pritet të mbahen më 8 maj në Maqedoninë e Veriut.

Gjatë bisedës në studio, Kulla tha se Talat Xhaferri është emri i vendosur që të jetë kryeministri i ardhshëm shqiptar në Maqedoninë e Veriut.

“Kryeministri i ardhshëm që do të jetë shqiptar është Talat Xhaferi dhe sulmi nga Rusia nuk paska qenë i rastësishëm”, ka thënë Kulla.

Më tej u ndal tek situata politikë në Serbi, duke thënë që nëse në zgjedhjet e ardhshme, nëse Vuçiç humbet Beogradit, do të përballet edhe me fundit e tij politik.

“Çështja është që nëse Vuçiçi humbet Beogradin ky është edhe fillimi i fundit të Vuçiçit. Në Serbi funksionon kështu. Vuçiçi ka opozitën më ekstreme se të gjitha opozitat. Ata janë më anti-perëndim dhe më anti Kosovë. Këtë gjë po ua thotë perëndimorëve, por i dështuan të gjitha nismat politike që shtyu përpara, Open Balkan, apo sulmi në Banjskë. Tani alternativa më e mirë është një koalicion me Daçiçin. Pra është një mundësi që Rusia të forcohet akoma më shumë në Serbi. Forcimi i Rusisë do të thotë forcim të Rusisë edhe në Bosnjë, pra Republika Srpska. Në Serbi edhe këtë herë lojën do ta luajë Kisha Serbe e cila është shumë e njohur për lidhjet me Rusinë. Fatkeqësisht lajmet nga lufta në Ukrainë nuk janë të mira. Mendoj që do të bëjë koalicion me Daçiçin për të mos humbur zgjedhjet”, shtoi më tej Kulla.