BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja “perlat” që dyshohet se janë gjetur në celularin e sekuestruar në shtëpinë e nënës së deputetes së PL, hetuesit vizita “blic” nëpër institucione të ndryshme, skaner banesave të bashkëpunëtorëve të...

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja
x
BREAKING NEWS

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi jashtë vendit dhe të tjerët i ka ekzekutuar, ja njerëzit që po përdor për të zgjidhur hallet e tij me SPAK, Ilir Meta është hajduti i famshëm i floririt, Fatos Mahmutaj zbardh prapas...

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi
x
BREAKING NEWS

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i posaçëm në Tiranë për pastrimin e parave, nënshkruhet pakti mes SPAK dhe NCA, nisin procedurat për të dorëzuar dosjet për llogaritë në Londër

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i
x
BREAKING NEWS

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e SPAK dosja që ka përgatitur SHBA për Ramën dhe McGonigal me të gjitha provat përvëluese, nga vizitat në Tiranë, takimet dhe bisedat e fshehta me zyrtarët shqiptarë, te dëmi i madh prej miliona dollarësh ...

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x

Shëndeti

A duhet t'i bëjmë pjesë të gatimeve gjethet e rrepave?!

A duhet t'i bëjmë pjesë të gatimeve gjethet e rrepave?!

Përfitimet e gjetheve të rrepës shpesh nuk merren parasysh dhe ia vlen të dimë më shumë për to. Gjethet e rrepës, në veçanti, ofrojnë një shije speci dhe janë të gjithanshme në gatim. Këto zarzavate janë të mbushura me lëndë ushqyese thelbësore, duke i bërë ato një zgjedhje të vlefshme për dietën tuaj, të ngjashme me opsionet e njohura si spinaqi ose lakra jeshile. Pra, mos e nënvlerësoni përfitimin e gjetheve të rrepës dhe zbuloni se si t’i përdorni ato në vaktet tuaja.

Kur flasim për rrepa (Raphanus sativus), zakonisht mendojmë vetëm për pjesën që rritet nën tokë – vetë rrepën. Por rrepat kanë më shumë për të ofruar sesa thjesht rrënjët e tyre. Shpesh harrojmë gjethet që janë mjaft unike. Ato janë të gjata, jeshile dhe vijnë me kërcell. Ato nuk janë vetëm të ngrënshme, por edhe krokante dhe një nuancë nxehtësie piperi. Nxehtësia mund të variojë nga e butë në mjaft e fortë, në varësi të llojit dhe gjetheve. Shpesh do t’i dalloni në sallata, supa dhe si një garniturë e zbukuruar në shumë pjata.

Struktura e gjetheve të rrepkës mund të duket pak e ashpër dhe me qime. Këto gjethe janë të mbushura me lëndë ushqyese dhe ato janë një kënaqësi kulinare në vende si Kina dhe Koreja, ku përdoren në pjata të ndryshme për të shtuar ngjyrën dhe aromën.