BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Shëndeti

Alergjitë e pranverës, ja ushqimet që duhet të konsumoni për t’i trajtuar ato

Alergjitë e pranverës, ja ushqimet që duhet të konsumoni

Pluhuri i verdhë ka filluar të përhapet kudo, duke sjellë me vete teshtitje të përsëritura, kollë të thatë dhe kruajtje teksa depërton në zgavrën e hundës dhe fillon reaksione inflamatore.

Meqenëse nuk ka një kurë përfundimtare për alergjitë, qëllimi ynë kryesor është të lehtësojmë simptomat shqetësuese.

Filloni luftën kundër alergjive nga kuzhina duke shtuar ushqimet e mëposhtme në programin tuaj ditor.

Molla përmban kuercetinë (balanoketone), një flavonoid që mbron nga alergjitë dhe astma, pasi ka efekte anti-inflamatore dhe antihistaminike. Polifenolet e mollës janë veçanërisht efektive në trajtimin e simptomave të rinitit alergjik.

Përveç kuercetinës, brokoli përmban edhe sulforafan, një përbërës me efekt të fortë anti-inflamator. Sulforafani është një antioksidant dhe në këtë mënyrë lufton inflamacionin në traktin respirator, i cili është përgjegjës për shfaqjen e astmës, alergjive dhe sëmundjeve kronike obstruktive pulmonare.

Peshqit e yndyrshëm si salmoni janë të pasur me acide yndyrore omega-3, të cilat luftojnë inflamacionin. Në veçanti, ato neutralizojnë efektin e acideve yndyrore Ω-6, të cilat luajnë një rol në shfaqjen e inflamacionit.

Hudhra përmban kuercetinë dhe në të njëjtën kohë forcon sistemin imunitar në mënyrë që trupi t’i rezistojë më fort alergjenëve.

Lëndët ushqyese në arra, kryesisht yndyrnat e dobishme që na ofrojnë, shtypin inflamacionin në indet e zgavrës së hundës dhe të fytit.

Probiotikët në kos mund të kufizojnë reaksionin alergjik ndaj polenit. Këto baktere të dobishme forcojnë funksionin gastrointestinal dhe imunitar dhe në të njëjtën kohë shtypin reagimin e trupit ndaj alergeneve.