BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Shëndeti

Bëni kujdes në përdorimin e jastëkut, ja roli i tij tek dhimbjet e qafës

Bëni kujdes në përdorimin e jastëkut, ja roli i tij tek

Cilësia e jastëkut është e një rëndësie thelbësore për gjumin.

Ai mund të na ndihmojë të kemi një gjumë të mirë ose mund të na lërë gjithë natën të trazuar.

Të shumtë janë ata që jastëkun, kur e kanë të mirë, e marrin me vete edhe në udhëtime apo në pushime, pikërisht për të bërë gjumë të mirë.

Cilësia e jastëkut nuk ka të bëjë vetëm me rehatinë fizike.

Ekspertët thonë se një jastëk i mirë mund të ofrojë përfitime të pamohueshme për shëndetin.

Roli i Jastëkut Tek Dhimbjet e Qafës
Harkimi i tepruar i qafës për një periudhë afatgjatë shkakton dhimbje.

Ky harkim ndodh nëse jastëku është më i butë apo më i fortë seç duhet.

Për shembull, nëse ju flini në anë dhe keni një jastëk të butë që nuk ofron shumë mbështetje për qafën, koka do të varet më shumë.

Nëse flini shtrirë përmbys e përdorni një jastëk të fortë, qafa do të sforcohet duke u tejzgjatur e kësisoj do të keni dhimbje të saj.

E njëjta gjë vlen nëse flini në shpinë dhe keni një jastëk më të fortë seç duhet.

Jastëku Dhe Apnea e Gjumit
Njerëzit që vuajnë nga apnea e gjumit, pra ndërprerja e frymëmarrjes gjatë gjumit, duhet të bëjnë kujdes me jastëkun.

Ky i fundit mund të ndërhyjë duke shtuar presionin në rrugët e frymëmarrjes.

Jastëku ideal për njerëzit që vuajnë nga apnea e gjumit duhet të jetë i ngritur në mënyrë që të lehtësojë frymëmarrjen gjatë gjumit.

Për një gjumë sa më të mirë, ekspertët këshillojnë që koka të mbahet e ngritur në 30 gradë.

Ky pozicion gjithashtu ndihmon kundër problemeve me sinozitin dhe është i përshtatshëm edhe për njerëzit që vuajnë nga veshi i mesit.

Mungesa ose ndërprerja afatgjatë dhe e vazhdueshme e gjumit ka shumë pasoja në shëndetin tonë, ndaj përzgjedhja e jastëkut dhe pozicionit të duhur të trupit është e një rëndësie thelbësore.