BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Shëndeti

Dëshironi të humbisni peshë pa dieta drastike? Këto janë disa truke që duhet të aplikoni çdo mëngjes

Dëshironi të humbisni peshë pa dieta drastike? Këto

Nganjëherë disa sjellje kalojnë edhe në shprehi nëse përsëriten kohë pas kohe andaj edhe mënyra se si nisim ditën është shumë e rëndësishme për shumë arsye.

Disa zakone të mëngjesit mund të ndihmojnë në humbjen e peshës e po ashtu edhe ruajtjen e saj.

Zona rreth barkut cilësohet si më e vështira për të larguar yndyrërat, por dietologët kanë rekomanduar pesë mënyra se si të arrini formën e dëshiruar pa hyrë në dieta strikte.

Pini një gotë ujë

Rritja e sasisë së ujit që pini çdo ditë mund të përshpejtojë humbjen e peshës, tregojnë shumë studime. Për shembull, sipas një studimi, rezultatet e të cilit u botuan në Gazetën e Kërkimeve Klinike dhe Diagnostike, pjesëmarrësit që pinin rreth dy gota ujë 30 minuta para mëngjesit, drekës dhe darkës humbën peshë dhe përjetuan një rënie në indeksin e masës trupore.

Hani ushqime të pasura me proteina për mëngjes

Nëse e filloni mëngjesin tuaj me ushqim të pasur me proteina si vezë, kos ose gjalpë arra, do të ndiheni më të ngopur për më gjatë. Përveç kësaj, do të ndihmojë në stabilizimin e sheqerit në gjak.

Mos harroni frutat

Përveç proteinave, frutat janë një ushqim i shkëlqyeshëm për t’u shtuar në rutinën tuaj të mëngjesit, sepse janë të pasura me antioksidantë dhe fibra. Duke ngrënë fruta për mëngjes, do të shtoni lëndë ushqyese në vaktin tuaj pa kalori të panevojshme dhe në këtë mënyrë do të nxisni rënien në peshë.

Hani drithëra

Nëse mendoni se të gjitha karbohidratet janë të këqija, mendoni përsëri. Një pjesë e fundit e frymëzimit të mëngjesit për dietën tuaj përfshin shtimin e drithërave të plota në mëngjes.

Drithërat integrale si tërshëra ose buka me drithëra të plota përmbajnë fibra dhe lëndë ushqyese, dhe ato gjithashtu ndihmojnë për t’ju mbajtur të ngopur gjatë gjithë ditës. Nuk duhet të keni frikë nga karbohidratet sepse ato ndihmojnë tretjen dhe në këtë mënyrë përshpejtojnë humbjen e peshës.

Dilni për shëtitje

Stërvitja në mëngjes është një zakon i mahnitshëm dhe shumë i zgjuar për t’u futur nëse doni të humbni peshë dhe të filloni ditën tuaj në mënyrën më të mirë të mundshme.