BREAKING NEWS

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të garojë i vetëm në zgjedhje

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të
x
BREAKING NEWS

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk mundet të të duket Edi Rama një njeri...

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk
x
BREAKING NEWS

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta: Çfarë ndodhi në aksin Tiranë-Lezhë

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta:
x
BREAKING NEWS

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve të tjerë (EMRAT)

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve
x
BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para

Aksident  me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët
x
BREAKING NEWS

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e para

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e
x
BREAKING NEWS

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon qeverinë: Kjo qeveri në 8 vite mori borxh 5 miliardë euro

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon
x

Shëndeti

Dieta vegjetariane është e shkëlqyer gjatë shtatzënisë? Ja çfarë thotë studimi i ri

Dieta vegjetariane është e shkëlqyer gjatë

Hulumtimi i spitalit “Queen Mary” zbuloi se pesticidet u gjetën në qumështin e grave shtatzëna. Testet u kryen mbi 130 gra shtatzëna vegjetariane dhe jo vegjetariane për të gjetur shkakun e vdekjes së foshnjave.

Hulumtimi, i cili u krye nga Profesor Sujata Dev, Dr Abbas Ali Mehndi dhe Dr Naina Dwivedi, u botua gjithashtu në revistë “Environmental Research General”. Ai deklaroi se më pak pesticide u gjetën në qumështin e grave vegjetariane sesa në ato jovegjetariane. Megjithatë, pesticide janë gjetur ende në qumështin e gjirit të grave që qëndrojnë larg ushqimit jo-vegjetarian. Arsyeja e pesticideve në qumësht është kultivimi kimik, thuhet në hulumtim.

Lloje të ndryshme pesticidesh dhe kimikatesh futen në perimet dhe kulturat e gjelbra. Kafshëve gjithashtu u injektohen suplemente dhe kimikate të cilat kanë çuar në formimin e pesticideve në qumështin e një gruaje që ha ushqim jo vegjetarian.

Pesticidet e pranishme në qumështin e gjirit të një gruaje që ha ushqime jo-vegjetariane ishin trefish më të larta se ato të një gruaje vegjetariane.

Hulumtimi tha se ndërsa një i porsalindur nuk ha mish apo produkte të tij, pesticidet ende arrijnë në trupin e tij/saj përmes qumështit të nënës. Qumështi i gjirit, i cili përmban një sasi të caktuar të pesticideve brenda tij i ka dëmtuar rëndë foshnjat.

Ndërkohë, magjistrati i rrethit ka formuar një komitet prej tre anëtarësh nën kryesimin e Zyrtarit Kryesor të Zhvillimit (CDO) për të gjetur arsyen e rritjes së shkallës së vdekshmërisë.

Ekipi do të hetojë gjithashtu rritjen e shifrave të raporteve të vdekshmërisë amtare dhe foshnjore. Ata gjithashtu do të gjejnë arsyen e vdekjes së të porsalindurve.