BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të rënda” të politikës, Altin Dumani jep detajet për Berishën, Ramën e Veliajn, flet për policët në shërbim të krimit dhe kërcënimet ndaj prokurorëve specialë, në ndihmë të SPAK 32 skuadra të përbashkëta hetimore...

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të
x
BREAKING NEWS

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe “Sky” kanë rënë ministra dhe deputetë socialistë, Edi Rama gati t’i hedhë në “gojën” e SPAK për të shmangur rrëzimin nga pushteti, ja si ish-kreu i SHISH Visho Ajazi u përfshi në pazare me Saimir T...

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas “bombës” së KPA, ja emri pretendent që ka mazhorancën e votave në Këshill

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita Malltezit për t’u katapultuar në krye të partisë fut “zjarrin” brenda Rithemelimit, krahu i djathtë i Sali Berishës del hapur kundër vajzës së ish-kryeministrit

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita
x

Shëndeti

Dieta vegjetariane është e shkëlqyer gjatë shtatzënisë? Ja çfarë thotë studimi i ri

Dieta vegjetariane është e shkëlqyer gjatë

Hulumtimi i spitalit “Queen Mary” zbuloi se pesticidet u gjetën në qumështin e grave shtatzëna. Testet u kryen mbi 130 gra shtatzëna vegjetariane dhe jo vegjetariane për të gjetur shkakun e vdekjes së foshnjave.

Hulumtimi, i cili u krye nga Profesor Sujata Dev, Dr Abbas Ali Mehndi dhe Dr Naina Dwivedi, u botua gjithashtu në revistë “Environmental Research General”. Ai deklaroi se më pak pesticide u gjetën në qumështin e grave vegjetariane sesa në ato jovegjetariane. Megjithatë, pesticide janë gjetur ende në qumështin e gjirit të grave që qëndrojnë larg ushqimit jo-vegjetarian. Arsyeja e pesticideve në qumësht është kultivimi kimik, thuhet në hulumtim.

Lloje të ndryshme pesticidesh dhe kimikatesh futen në perimet dhe kulturat e gjelbra. Kafshëve gjithashtu u injektohen suplemente dhe kimikate të cilat kanë çuar në formimin e pesticideve në qumështin e një gruaje që ha ushqim jo vegjetarian.

Pesticidet e pranishme në qumështin e gjirit të një gruaje që ha ushqime jo-vegjetariane ishin trefish më të larta se ato të një gruaje vegjetariane.

Hulumtimi tha se ndërsa një i porsalindur nuk ha mish apo produkte të tij, pesticidet ende arrijnë në trupin e tij/saj përmes qumështit të nënës. Qumështi i gjirit, i cili përmban një sasi të caktuar të pesticideve brenda tij i ka dëmtuar rëndë foshnjat.

Ndërkohë, magjistrati i rrethit ka formuar një komitet prej tre anëtarësh nën kryesimin e Zyrtarit Kryesor të Zhvillimit (CDO) për të gjetur arsyen e rritjes së shkallës së vdekshmërisë.

Ekipi do të hetojë gjithashtu rritjen e shifrave të raporteve të vdekshmërisë amtare dhe foshnjore. Ata gjithashtu do të gjejnë arsyen e vdekjes së të porsalindurve.