BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Shëndeti

Doni ta nisni ditën me energji? Ja 5 gjëra që duhet të bëni sapo të zgjoheni në mëngjes  

Doni ta nisni ditën me energji? Ja 5 gjëra që duhet të

Jeni nga ata njerëz që e urrejnë zgjimin në mëngjes, ndihen të plogësht dhe luftojnë të ngrihen nga shtrati? Nëse po, vendosni këto zakone në rutinën tuaj të mëngjesit dhe do ta ndjeni ndryshimin që nga dita e parë!

Zgjohuni me qetësi

Në vend që të ngriheni nga shtrati sapo të bie alarmi, merrni disa minuta për të lënë trupin dhe mendjen tuaj të rikuperohen nga gjumi. Bëni disa ushtrime të frymëmarrjes për t’ju ndihmuar.

Uji i ftohtë është jeta

Pasi të ngriheni nga shtrati dhe të vizitoni tualetin, lani fytyrën me ujë të ftohtë, edhe në dimër. Kjo ndjesi freskuese fjalë për fjalë zgjon trurin.

Bëni shtriqje

Muskujt e lënduar dhe të shtrënguar, veçanërisht në shpatulla, shpinë dhe legen, do t’ju bëjnë të ndiheni të lodhur edhe pa filluar dita. Bëni disa shtrirje të lehta përpara se të bëni ndonjë gjë tjetër. 5 minuta janë të mjaftueshme.

Hani mëngjes

Ju ndoshta e dini tashmë këtë, por ne nuk humbasim asgjë duke ju kujtuar. Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, ndaj duhet t’i kushtohet vëmendje e veçantë për t’i siguruar trupit tuaj energjinë që i nevojitet. Drithërat integrale, ushqimet që përmbajnë proteina pa yndyrë dhe yndyrna të mira janë të domosdoshme çdo mëngjes.

Pini shumë ujë

Gjatë ditës, është e rëndësishme të mbani trupin tuaj të hidratuar. Kur ndiheni të lodhur ose nuk mund të mendoni qartë, dehidrimi mund të jetë pas kësaj ndjenje. Më pas, nëse punoni nga shtëpia apo zyra, do të ishte mirë që ta keni gjithmonë me vete shishen plot me ujë dhe të pini edhe nëse nuk keni etje.