BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të rënda” të politikës, Altin Dumani jep detajet për Berishën, Ramën e Veliajn, flet për policët në shërbim të krimit dhe kërcënimet ndaj prokurorëve specialë, në ndihmë të SPAK 32 skuadra të përbashkëta hetimore...

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të
x
BREAKING NEWS

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe “Sky” kanë rënë ministra dhe deputetë socialistë, Edi Rama gati t’i hedhë në “gojën” e SPAK për të shmangur rrëzimin nga pushteti, ja si ish-kreu i SHISH Visho Ajazi u përfshi në pazare me Saimir T...

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas “bombës” së KPA, ja emri pretendent që ka mazhorancën e votave në Këshill

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita Malltezit për t’u katapultuar në krye të partisë fut “zjarrin” brenda Rithemelimit, krahu i djathtë i Sali Berishës del hapur kundër vajzës së ish-kryeministrit

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita
x

Shëndeti

E keni ditur më parë? Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse pini një gotë qumësht para gjumit

E keni ditur më parë? Ja çfarë i ndodh trupit tuaj

Qumështi përmban dy përbërës, triptofanin dhe melatoninën, të cilat mund të kontribuojnë në një gjumë më të mirë.

Më konkretisht, triptofani është një pararendës i neurotransmetuesit serotonin (shpesh i quajtur “hormoni i ndjenjës së mirë”), i cili nga ana tjetër mund të shndërrohet në hormonin melatonin, i cili sekretohet gjatë natës dhe shpesh quhet “hormoni i gjumit”.

Por aktualisht nuk ka asnjë provë të vlefshme shkencore që sugjeron se sasia e triptofanit dhe melatoninës në një gotë qumësht mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë menjëherë çdo natë.

Megjithatë, nëse nuk jeni dakord dhe jeni të sigurt se gota me qumësht që pini çdo natë ju ndihmon të flini, mund të mos gaboni. Rehatia e krijuar nga pirja e një gote qumësht të ngrohtë dhe ngopja që ndjeni më pas janë ndoshta ato që ju bëjnë të përgjumur.

Përveç kësaj, nëse pirja e qumështit është tashmë pjesë e rutinës suaj të natës, atëherë mund të jetë e rëndësishme për një gjumë të mirë të natës. Sipas Sleepfoundation.org, rutinat para gjumit janë thelbësore për të ndihmuar trurin tonë të kuptojë se është pothuajse koha për të fjetur.

Pra, vazhdoni të pini qumësht nëse tashmë është pjesë e ritualit tuaj të gjumit. Por edhe nëse nuk është, atëherë mund të filloni të shijoni një gotë në mbrëmje nëse ju bën të ndiheni mirë dhe ju qetëson. Vetëm mos prisni që t’ju bëjë të përgjumur nëse keni probleme me gjumin.