BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Shëndeti

E keni ditur? Mos e hani ushqimin shpejt pasi rrezikoni shumë

E keni ditur? Mos e hani ushqimin shpejt pasi rrezikoni shumë

Për shkak edhe të stilit të jetesës, ngrënia shpejt është bërë një praktikë e përditshme e shumë njerëzve, të cilët nuk po e kuptojnë se kështu dëmtojnë rëndë shëndetin e tyre.

Deri më tani ishin mjekët që këshillonin pacientët e tyre të hanin ngadalë, por tashmë është konfirmuar edhe nga studimet e mirëfillta shkencore.

Sipas një studimi të publikuar në revistën BMJ Open, të gjitha ata që hanë ushqimin më shpejt marrin kile më tepër dhe kanë një rrezik tepër të lartë të zhvillojnë diabet, ndryshe nga ata që hanë ngadalë, raporton vizionplus.tv.

Studimi është kryer për një periudhë 5 vjeçare duke marrë të dhënat e 60 000 personave. Pasi janë peshuar, matur perimetri i belit si edhe janë marrë analizat e gjakut, ata janë pyetur nëse hanin shpejt, normalisht apo ngadalë.

Në fund të ekzaminimeve të hollësishme, u zbulua se ata që hanin shpejt kishin 42 për qind më shumë gjasa të ishin obezë sesa ata që hanin ngadalë.

I njëjti studim zbuloi se ngrënia e ushqimeve të tjera pas vaktit të darkës dhe ngrënia brenda dy orëve para rënies në gjumë ishin gjithashtu të lidhura fort me shtimin në peshë.

Po ashtu, ekspertët zbuluan se ata që hanin shpejt ishin mesatarisht 6.9 kilogramë më të rëndë se ata që hanin ngadalë.