BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x

Shëndeti

E keni ditur! Përse nuk duhet të pini ujë gjatë ngrënies së ushqimit

E keni ditur!  Përse nuk duhet të pini ujë gjatë

Nëse shkoni në një restorant në një vend perëndimor, ka të ngjarë të merrni një gotë të madhe me ujë me akull dhe feta limoni, por në Japoni, mund të merrni vetëm një filxhan shumë të vogël uji.

Japonezët besojnë se uji mund të ndërhyjë në “zjarrin tuaj të tretjes”, duke e bërë më të vështirë për trupin të tresë një vakt.

“Bright Side” zbulon pse japonezët, të cilët janë pjesë e një prej kombeve më të shëndetshëm në botë, nuk zgjedhin ta bëjnë këtë.

Sado kontradiktor mund të tingëllojë, të pish një gotë ujë me vaktin tënd mund të thajë pështymën. Disa njerëz pëlqejnë të shtojnë një fetë limoni në ujin e tyre, gjë që e bën atë një pije me acid që ndikon në sekretimin e pështymës.

Për shkak se pështyma është e shëndetshme për mjedisin tuaj oral, pasja e një goje të thatë mund të çojë në disa simptoma të pakëndshme, duke përfshirë erën e keqe të gojës. Uji me limon gjithashtu mund të përkeqësojë disa kushte shëndetësore, të tilla si zbaticë acidi, dhe mund të dëmtojë smaltin në dhëmbët tuaj.

Kur pini ujë gjatë kohës që konsumoni vaktin, pështyma hollohet. Kjo, nga ana tjetër, ndikon në lirimin e lëngjeve të stomakut përgjegjës për tretjen e ushqimit. Si rezultat, stomaku merr sinjale më të dobëta për të tretur ushqimin, gjë që mund të çojë në fryrje të stomakut.

Për shkak se pirja e ujit gjatë vakteve hollon lëngjet tuaja të tretjes, kjo ndikon në nivelin e aciditetit natyror të stomakut. Kjo ndikon negativisht në sistemin tuaj tretës dhe bën që trupi të thithë më pak vitamina dhe lëndë ushqyese.

Konsumimi i ujit gjatë kohës që konsumoni ushqim shton vëllim në stomakun tuaj dhe rrit presionin mbi të, ashtu si një vakt i madh. Kjo, nga ana tjetër, mund të përkeqësojë disa kushte shëndetësore dhe të rrisë rrezikun e zbaticës së acidit. Për shkak se pirja e ujit gjatë vakteve bën që trupi të sekretojë më pak enzima të tretjes, kjo mund të çojë në një reaksion zinxhir të efekteve anësore, duke përfshirë urthin.

Pirja e ujit ndërsa jeni duke ngrënë gjithashtu mund të bëjë që të vendosni kilogramë të tepërt. Kur trupi nuk mund ta tresë mjaft mirë ushqimin, ai e shndërron atë në yndyrë, duke ju bërë të shtoni më shumë peshë. Uji gjatë vaktit mund të bëjë që trupi të lëshojë më shumë insulinë në gjak, gjë që rrit shanset për të ruajtur yndyrën në trupin tuaj.