BREAKING NEWS

“Pas publikimit të reportazhit për marrëveshjen me Italinë, Rama ka telefonuar drejtorin e RAI 3”/ Prestigjiozja italiane zbardh prapaskenat e bujshme: Si u tërbua kryeministri shqiptar gjatë bisedës në telefon

“Pas publikimit të reportazhit për marrëveshjen me
x
BREAKING NEWS

Komisioni për Çështjet e Jashtme të Senatit amerikan miraton ligjin e “hekurt” që do të shkaktojë “tërmet” në Shqipëri, si do të “gjunjëzohen” nga drejtësia të gjithë personat “non-grata” dhe politikanët e zyrtarët e përfshirë në afera korruptive, fute...

Komisioni për Çështjet e Jashtme të Senatit amerikan
x
BREAKING NEWS

Brukseli mbështet reformën në drejtësi dhe inkurajon SPAK të çrrënjosë korrupsionin në Shqipëri, ambasadori i BE takon krerët e drejtësisë dhe merr në mbrojtje Altin Dumanin pas sulmeve të Ilir Metës e Sali Berishës

Brukseli mbështet reformën në drejtësi dhe inkurajon SPAK
x
BREAKING NEWS

“Ura lidhëse” e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit me Moskën pyetet për afro katër orë në SPAK, a e ka fundosur Ralf Gjoni para prokurorëve çiftin më të akuzuar për korrupsion, ja akuzat dhe sulmet fizike ndaj tij nga ish-LSI

“Ura lidhëse” e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit me
x
BREAKING NEWS

Bardhyl Reso: Ja çfarë fshihet pas sulmeve të Berishës dhe Metës ndaj Altin Dumanit, ish-presidenti po bën përpëlitjet e tij të fundit, ka nevojë urgjente për një konsultë me një psikiatër

Bardhyl Reso: Ja çfarë fshihet pas sulmeve të Berishës dhe
x
BREAKING NEWS

Ja kush fshihet pas sulmeve të “RAI 3” ndaj Olsi Ramës, si media ekstreme e majtë italiane u kthye në zëdhënëse të akuzave të Sali Berishës dhe Gazment Bardhit

Ja kush fshihet pas sulmeve të “RAI 3” ndaj Olsi Ramës, si
x
BREAKING NEWS

Silva Caka sulmon Monika Kryemadhin, flet për tradhti brenda Partisë së Lirisë dhe ia bën të qartë se dy njerëz të një familjeje s’mund të qëndrojnë në parti, ja mesazhet e koduara

Silva Caka sulmon Monika Kryemadhin, flet për tradhti brenda Partisë
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x

Shëndeti

E keni ditur?Qitro, xhenxhefil dhe turmerik, kura për tretjen dhe djegie të yndyrnave

E keni ditur?Qitro, xhenxhefil dhe turmerik, kura për tretjen dhe djegie

Freskia, shija dhe aroma fantastike, janë vetëm disa nga karakteristikat e këtij lëngu kaq të veçantë.

Përbërësit në këtë recetë janë burime të sigurta të vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve, të cilat trupit tonë i nevojiten që të funksionojë siç duhet.

Qitro jo vetëm fal sasi të larta të vitaminës C, por mund të nxisë rritjen e enzimave tretëse të trupit si dhe të djegë yndyrën e tepërt.

Nga ana tjetër xhenxhefili është përdorur prej shekujsh si një ilaç natyral për të përshpejtuar zbrazjen e stomakut dhe fryrjen.

Ndërsa Turmeriku është një nga ato erëza që vlerësohet si një ilaç mrekullibërës, kjo falë antioksidantëve që forcojnë sistemin imunitar.

Duke qenë se shumë nga ne nuk mund të arrijnë dot sasinë e rekomanduar ditore të frutave e perimeve, një nga zgjidhjet më të lehta është konsumimi i lëngut të tyre.

Një mënyrë ideale dhe shumë e shpejtë për të vjelë sa më shumë të mira për trupin.

Ndaj edhe AgroWeb.org ju sugjeron të provoni këtë kombinimin kaq unik për shëndetin e plotë të organizmit.

Përbërësit (për një person):
1 qitro
1/2 mollë mesatare
1/2 lugë gjelle xhenxhefili i freskët
1/4 filxhan kos pa yndyrë
8 kokrra bajame
1/2 lugë tumerik
2 lugë mjaltë
6 kuba akulli
Përgatitja:
Filloni përgatitjen e këtij lëngu duke qëruar dhe larguar prej tij farat.

Më pas lani mirë mollën, hiqni prej saj farat dhe priteni në copa të vogla.

Prisni më pas xhinxerin dhe në fund bashkojini këto përbërës në mikserin tuaj.

Vazhdoni duke shtuar të gjithë përbërësit e tjerë: kosin, turmerikun, mjaltin, bajamet dhe kubat e akullit që do t’i japin shumë freski pijes tuaj.

Përpunojini mirë në blender derisa të përftoni një masë homogjene.

Në fund hidheni pijen në një gotë të përshtatshme dhe shijojeni atë.