BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Shëndeti

E paskemi ditur gabim/ Vezët nuk rrisin kolesterolin, siç mendohej

E paskemi ditur gabim/ Vezët nuk rrisin kolesterolin, siç mendohej

Konsumimi i zakonshëm i vezëve nuk duket se rrit kolesterolin, sipas një studimi të Institutit të Kërkimeve Klinike në Karolinën e Veriut.

Studimi u krye në 140 pacientë me sëmundje kardiovaskulare ose me sëmundje me rrezik të lartë kardiovaskular.

Qëllimi i studimit, i quajtur ”Prosperity”, ishte të vlerësonte efektet e konsumimit të 12 ose më shumë vezëve në javë në krahasim me një dietë pa vezë (më pak se dy vezë në javë) në nivelet e kolesterolit, të mirë dhe të keq, si dhe tregues të tjerë kyç të shëndetit kardiovaskular.

U zbulua se nivelet e kolesterolit mbetën të ngjashme tek njerëzit që konsumonin vezë në shumicën e ditëve të javës në krahasim me ata që nuk konsumonin vezë.

Ne dimë që sëmundjet kardiovaskulare, pjesërisht, ndërmjetësohen nga faktorë rreziku si hipertensioni, kolesteroli i lartë, mbipesha dhe diabeti.

”Dieta mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në këta faktorë dhe ka pasur shumë konfuzion në informacionin e dhënë për vezët, rreth nëse ishin të sigurta për t’u ngrënë, veçanërisht për njerëzit në rrezik të sëmundjeve të zemrës”, vëren koordinatorja e studimit Nina Nouhravesh.

“Ky është një studim i vogël, por na jep siguri për faktin se ngrënia e vezëve është e pranueshme për sa i përket efekteve mbi yndyrat edhe për një popullatë më të rrezikuar”, shtoi ajo.

Vezët përmbajnë më pak yndyrë të ngopur dhe vitamina dhe minerale të shtuara si jod, vitaminë D, selen, vitamina B2, 5 dhe 12 dhe acide yndyrore omega-3.