BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x
BREAKING NEWS

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i ka futur duart në informacionet sekrete brenda institucioneve të reja të vetingut

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x

Shëndeti

I gjeni lehtësisht në çdo market, këto janë ushqimet që do t’ju ndihmojnë të humbni kilet e tepërta

I gjeni lehtësisht në çdo market, këto janë ushqimet

Kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, ushqimet që zgjidhni të hani mund të bëjnë një ndryshim të madh. Përfshirja e ushqimeve të pasura me lëndë ushqyese në dietën tuaj mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të ngopur për më gjatë, të reduktoni nepsin dhe t’i jepni trupit tuaj energjinë që i nevojitet gjatë gjithë ditës.

Frutat e pyllit: Frutat e pyllit si luleshtrydhet, boronicat dhe mjedrat janë të mbushura me antioksidantë dhe fibra, të cilat mund të ndihmojnë në përmirësimin e tretjes dhe nxitjen e ndjenjës së ngopjes. Plus, është një opsion rostiçeri i shijshëm dhe me pak kalori.

Kuinoa: Kuinoa është një kokërr integrale që është e pasur me proteina, fibra dhe lëndë ushqyese si hekur dhe magnez. Është gjithashtu një ushqim me glicemi të ulët, që do të thotë se nuk do të shkaktojë ndryshime të papritura në sheqerin në gjak dhe mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të ngopur për më gjatë.

Proteina pa yndyrë: Shtimi i burimeve të proteinave pa yndyrë si mishi i pulës, gjelit të detit dhe peshku në vaktet tuaja do t’ju ndihmojë të ndiheni më të ngopur, gjë që mund të zvogëlojë gjasat për të ngrënë tepër. Përveç kësaj, proteina është thelbësore për ndërtimin dhe riparimin e indeve të muskujve.

Bishtajoret: Bishtajoret si fasulet, thjerrëzat dhe qiqrat janë të pasura me fibra, proteina dhe lëndë të tjera ushqyese. Shtimi i tyre në vaktet tuaja do t’ju ngopë, ndërsa në të njëjtën kohë do të jetë një përbërës ekonomik dhe i gjithanshëm.

Drithërat integrale: Drithërat integrale si orizi i zi, makaronat me grurë integrale dhe buka me grurë integrale janë të pasura me fibra dhe lëndë ushqyese, të cilat mund të ndihmojnë në rregullimin e tretjes dhe nxitjen e ndjenjës së ngopjes. Është gjithashtu një zgjedhje më ushqyese sesa drithërat si buka e bardhë dhe makaronat.

Arrat dhe farat: Arrat dhe farat si bajamet, farat chia dhe farat e kungullit janë të pasura me yndyrna të shëndetshme, proteina dhe fibra. Shtimi i një porcioni të vogël me arra ose fara në dietën tuaj mund t’ju ndihmojë të ndiheni të ngopur duke siguruar lëndë ushqyese të rëndësishme.

Avokado: Avokado është një ushqim me yndyrë të lartë, por është gjithashtu i pasur me fibra dhe lëndë ushqyese si kalium dhe vitaminë K.

Kosi: Kosi është i pasur me proteina, të cilat mund të ndihmojnë në nxitjen e ndjenjës së ngopjes dhe parandalimin e ngrënies së tepërt. Është gjithashtu një burim i mirë i kalciumit dhe lëndëve të tjera ushqyese.

Patatet e ëmbla: Patatet e ëmbla janë një burim i dendur me lëndë ushqyese të karbohidrateve që janë të pasura me fibra, vitamina A dhe C dhe kalium. Është gjithashtu një ushqim me indeks të ulët glicemik, që do të thotë se mund të ndihmojë në rregullimin e sheqerit në gjak dhe të nxisë ndjenjën e ngopjes.