BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Shëndeti

I kini ditur! Këto janë pesë superushqime për trurin dhe në cilën orë të ditës duhet t’i hani ato

I kini ditur! Këto janë pesë superushqime për trurin dhe

Një dietë e duhur dhe e ekuilibruar i siguron trurit lëndët ushqyese që i nevojiten për të funksionuar në mënyrë sa më efikase, duke i mundësuar kështu kujtesën, përqendrimin më të mirë dhe më pak lodhje mendore.

Megjithatë, nuk është e rëndësishme vetëm të zgjidhni ushqimet e duhura, por edhe të planifikoni mirë vaktet dhe ushqimet tuaja gjatë gjithë ditës.

1. Kanella shumë herët në mëngjes: Studimet kanë treguar se si aroma ashtu edhe shija e kanellës përmirësojnë kujtesën. Konkretisht, dy nga përbërësit e tij, proantocianidina dhe cinnamaldehidi, përmirësojnë qarkullimin e gjakut në tru dhe në këtë mënyrë kontribuojnë në përpunimin dhe memorizimin më të mirë të informacionit. Mënyra më e thjeshtë për të shijuar kanellën në orët e mëngjesit është të shtoni një sasi të vogël në kafe ose çaj në mëngjes, ose të bëni një pije të nxehtë duke shtuar lëngun e gjysmë limoni dhe pak kanellë në gjysmë filxhani me ujë të nxehtë.

2. Vezët për mëngjes: Një omëletë është mëngjesi ideal, pasi përveç proteinave të kënaqshme dhe energjike, vezët ofrojnë edhe kolinë të vlefshme, një përbërës që kontribuon në prodhimin e neurotransmetuesve që përmirësojnë kujtesën dhe performancën mendore. Edhe një vezë është e mjaftueshme për të marrë një dozë të mirë koline, një e verdhë veze siguron deri në 125 mg kolinë, rreth një e treta e marrjes së rekomanduar ditore.

3. Kosi në mesditë: Kosi siguron një aminoacid të quajtur tirozinë, i cili “përforcon” trurin. Në të njëjtën kohë, është e nevojshme për prodhimin e neurotransmetuesve dopamine dhe noradrenalinë, të cilët kontribuojnë në shëndetin dhe funksionimin e qetë të trurit. Kosi mund të shijohet ose si një pjatë anësore në pjatën tuaj kryesore ose të kombinohet me disa arra, fara liri dhe fruta për të krijuar një vakt të lehtë por të kënaqshëm.

4. Arrat, pasdite: Të pasura me antioksidantë dhe acide yndyrore të dobishme omega-3, arrat janë superushqimi i fundit për trurin. Gjithashtu, vitamina E e arrës së shijshme vepron në mënyrë parandaluese kundër dobësimit të trurit që shihet në sëmundje të tilla si Alzheimer. Tre deri në katër arra të plota janë të mjaftueshme që truri të marrë lëndët ushqyese që i nevojiten.

5. Shafrani i Indisë në mbrëmje: Shafrani i Indisë, një erëz që “lufton” në përzierjen e kerit, përmban substanca të shumta me veprim anti-inflamator që përmirësojnë funksionin e trurit dhe përmirësojnë aftësinë për të mbajtur mend. Gjithashtu, kurkumina, përbërësi aktiv i erëzës, nxit krijimin e neuroneve të reja në tru, si dhe rigjenerimin e qelizave të trurit. Disa studime tregojnë se konsumimi i rregullt i shafranit të Indisë ndihmon në mbrojtjen kundër sëmundjes së Alzheimerit. Pra, shtoni pak shafran i Indisë në vaktin, pijen ose smoothie-n tuaj të mbrëmjes dhe sigurohuni që ta kombinoni me piper të zi pasi rrit shkallën e përthithjes së shafranit të Indisë nga trupi.