BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja “perlat” që dyshohet se janë gjetur në celularin e sekuestruar në shtëpinë e nënës së deputetes së PL, hetuesit vizita “blic” nëpër institucione të ndryshme, skaner banesave të bashkëpunëtorëve të...

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja
x
BREAKING NEWS

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi jashtë vendit dhe të tjerët i ka ekzekutuar, ja njerëzit që po përdor për të zgjidhur hallet e tij me SPAK, Ilir Meta është hajduti i famshëm i floririt, Fatos Mahmutaj zbardh prapas...

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi
x
BREAKING NEWS

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i posaçëm në Tiranë për pastrimin e parave, nënshkruhet pakti mes SPAK dhe NCA, nisin procedurat për të dorëzuar dosjet për llogaritë në Londër

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i
x
BREAKING NEWS

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e SPAK dosja që ka përgatitur SHBA për Ramën dhe McGonigal me të gjitha provat përvëluese, nga vizitat në Tiranë, takimet dhe bisedat e fshehta me zyrtarët shqiptarë, te dëmi i madh prej miliona dollarësh ...

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x

Shëndeti

Jeni me grip, ndiqni këto këshilla dhe do t’ja hidhni 'paq' gripit

Jeni me grip, ndiqni këto këshilla dhe do t’ja hidhni

Gripi është një infeksion respirator shumë ngjitës i shkaktuar nga virusi i influencës. Simptomat e gripit zakonisht zgjasin rreth një javë, por simptomat më të rënda shfaqen vetëm për dy deri në tre ditë.

Mund të vazhdoni të ndiheni të lodhur, të dobët dhe të kolliteni edhe për një javë pasi të jeni shëruar. Megjithatë, për të rikuperuar më shpejt dhe për t’u kthyer në jetën tuaj të përditshme, mund të provoni këshillat si më poshtë:

Trupi juaj ka nevojë për kohë dhe energji për të luftuar virusin e gripit, që do të thotë se rutina juaj e përditshme do të duhet të rikthehet. Nëse është e mundur shmangni detyrat dhe punët e jashtme (brenda dhe jashtë shtëpisë) derisa të filloni të ndiheni më mirë.

Përveçse ju ndihmon të shëroheni, qëndrimi në shtëpi ju pengon gjithashtu të përhapni gripin te të tjerët në komunitetin ose vendin tuaj të punës. Gripi mund të jetë i rrezikshëm për të rriturit dhe fëmijët e vegjël, kështu që është jetike të shmangni kontaktin me të tjerët ndërsa është ngjitës.

Një simptomë e gripit është temperatura e lartë, e cila mund të çojë në djersitje. Ju gjithashtu mund të përjetoni të vjella ose diarre. Trupi juaj ka nevojë për shumë lëngje për të zëvendësuar atë që keni humbur dhe akoma më shumë për të luftuar infeksionin.

Uji është më i miri, por mund të pini edhe çajra bimorë ose çaj me mjaltë.

Këto mund të kenë një efekt qetësues në simptomat tuaja duke ju mbajtur të hidratuar. Megjithatë, dy gjëra që duhet të shmangni gjithmonë janë alkooli dhe kafeina.

Flini sa më shumë që të mundeni

Gjumi është ilaçi më i mirë i trupit tuaj gjatë luftimit të gripit. Të përkulesh në divan duke parë televizor nuk është një ide e keqe, por mos rri zgjuar duke parë shfaqjen tuaj të preferuar.

Shkoni në shtrat më herët se zakonisht dhe flini më gjatë nëse mundeni. Ju gjithashtu mund të bëni një sy gjumë gjatë ditës për t’i dhënë trupit tuaj më shumë kohë për t’u rikuperuar.

Pushimi dhe gjumi gjithashtu zvogëlojnë rrezikun e komplikimeve serioze të gripit, siç është pneumonia.

Mund të jetë e vështirë të flini me hundë të bllokuara dhe kollë. Provoni këto këshilla për të marrë frymë më lehtë dhe për të fjetur më mirë:

-Përdorni një jastëk shtesë për të mbështetur kokën dhe për të zvogëluar presionin mbi sinuset.

-Flini me një lagështues në dhomë që të mos ju thahet fyti.

-Bëni një dush të ngrohtë para gjumit.

Mund të tundoheni të harroni një tas me akullore ose një pako me patatina, por trupi juaj ka nevojë për ushqime të freskëta dhe më ushqyese për t’u rikuperuar shpejt nga gripi.

Frutat dhe perimet e freskëta ofrojnë vitamina, minerale dhe antioksidantë të rëndësishëm që forcojnë sistemin tuaj imunitar ndërsa lufton virusin.

Ju mund të mos keni shumë oreks, por është ende e rëndësishme të hani vakte të rregullta për të ruajtur forcën tuaj.