BREAKING NEWS

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr për herë të parë detajin e bujshëm dhe tregon si do të hapet “Kutia e Pandorës” nga SPAK e shërbimet e huaja për krime, vrasje, afera dhe pazare të pista në Shqipëri

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr
x
BREAKING NEWS

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet në PS? Edi Rama i hap rrugën SPAK për emrat e zhytur në afera, ministrat, deputetët dhe kryebashkiakët paralajmërohen se s’do kenë mbështetje politike

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si doli kundër lirimit të tyre në vitet ’90 dhe si mbrojti me zell vijën sektare të Partisë së Punës

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si
x
BREAKING NEWS

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës, si korrupsioni me Fazlliçin dhe lidhjet me bosin hasian të krimit në Londër alarmuan anglezët, zbardhet dokumenti

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për pensionistët, nga mënyra e vetme për të përfituar pension për të moshuarit që nuk figurojnë në regjistra gjatë kohës së kooperativave bujqësore, te skema e re për rritjen e më shumë të ardhurave për reziden...

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për
x
BREAKING NEWS

Dy zyrtarë të lartë kanë pastruar 3.7 milionë euro në prona, në skemë janë futur dhe familjarët, ja si tentuan të shpëtojnë disa pasuri, Agjencia e Inteligjencës Financiare nxjerr detajet e forta

Dy zyrtarë të lartë kanë pastruar 3.7 milionë euro
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x

Shëndeti

Ju formohen gurët e zi në dhëmbë? Ja si t’i largoni dhe parandaloni formimin e tyre

Ju formohen gurët e zi në dhëmbë? Ja si t’i largoni

Shumë bakterie dhe mbeturina mund të grumbullohen në dhëmbë nëse higjiena orale nuk është adekuate, duke përfshirë edhe shtresën e zezë, e njohur si tartar.

Tartari është pllakë dentare e ngurtësuar që mund të formohet në dhëmbët tuaj, si sipër ashtu edhe poshtë vijës së mishrave të dhëmbëve.

Të gjithëve, u formohen pllakat në dhëmbë, por nëse nuk i hiqni me higjienën e duhur orale, pllakat mund të ngurtësohen në gurë.

Ndryshe nga pllakat, gurët e dhëmbëve nuk mund të largohen me furçë dhe me. Ato mund t’i largojë vetëm një dentist gjatë një pastrimi profesional dentar.

Tartari përmban kryesisht baktere të vdekura që janë mineralizuar, të përziera me një sasi të vogël të proteinave të mineralizuara nga pështyma juaj.

Cilat janë simptomat e gurëve në dhëmbë?

Nëse keni filluar të zhvilloni gurë në dhëmbë, mund të vini re:

Njolla të verdha, kafe ose të zeza në dhëmbët tuaj;

Gingiviti (mishra të kuq, të fryrë ose me gjakderdhje);.

Një shtresë e fortë, si kore në dhëmbët tuaj.

Çfarë e shkakton gurin e gojës?

Kur nuk e hiqni në mënyrë rutinore pllakën nga dhëmbët tuaj, ajo mund të kthehet në gur. Pra, guri i dhëmbëve zakonisht është rezultat i higjienës së dobët orale.

Si e trajtoni gurin e dhëmbëve?

Mënyra e vetme për të trajtuar gurët në mënyrë efektive është të vizitoni një dentist ose higjienist. Ata do të heqin gurin në mënyrë të sigurtë duke përdorur një kombinim instrumentesh speciale.

Mund të jetë joshëse për të hequr gurët nga dhëmbët tuaj pa një dentist, por kjo në fakt mund të dëmtojë dhëmbët tuaj dhe t’ju bëjë më të ndjeshëm ndaj kaviteteve dhe çështjeve të tjera.

Si mund të parandaloj grumbullimin e gurëve?

Për të shmangur çështje të tilla si kavitetet dhe sëmundjet e mishrave të dhëmbëve, është më mirë të ndaloni fillimisht formimin e gurëve. Për të ndihmuar në parandalimin e grumbullimit të gurëve në dhëmbët tuaj duhet të aplikoni këto këshilla:

Lani dhëmbët dy deri në tre herë në ditë. Përdorni një furçë dhëmbësh me qime të buta dhe pastë dhëmbësh me fluor;

Kaloni me një shpëlarje goje pa alkool dhe antibakterial dy herë në ditë. Kjo ndihmon në vrasjen e baktereve të gojës që shkaktojnë akumulimin e pllakave dhe gurëve;

Shmangni duhanin dhe produktet e tjera të duhanit. Hulumtimet tregojnë se njerëzit që pinë duhan kanë një rrezik shumë më të lartë të zhvillimit të gurëve të dhëmbëve;

Vizitoni dentistin tuaj rregullisht për ekzaminime dhe pastrime.