BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Shëndeti

Kafe me gjalp, mënyra më e mirë për të humbur në peshë

Kafe me gjalp, mënyra më e mirë për të humbur në

Kafeja me gjalpë mund t’ju japë një nxitje të menjëhershme të energjisë në mëngjes dhe t’ju ndihmojë të ndiheni të ngopur për një kohë të gjatë. Por a mund të ndihmojë vërtet me humbjen e peshës?

Sipërmarrësi dhe autori amerikan Dave Asprey e shpiku recetën gjatë ecjes në male në Tibet dhe me kalimin e viteve kjo pije ka gjetur një pranim të madh në mesin e njerëzve.

Tashmë është përhapur më të gjithë botën dhe ndryshe quhet "kafja antiplumb".

Ajo përbëhet nga yndyrat dhe gjalpi në kafe duke u bërë si një shkumë e trashë me shije.

Kjo recetë përmban një filxhan me ujë të nxehtë, dy lugë e gjysmë me kafe kokërr, e cila zgjidhet për t’u bluar, një lugë vaj me bazë yndyre lehtësisht të tretshme (psh. kokosi) si dhe një lugë gjalpë, jo e kripur.

Këta përbërës, përzihen përreth 20 sekonda dhe pija me 450 kalori është gati. Shumë nga konsumatorët e kësaj kafeje e përdorin atë për të zëvendësuar një vakt.

Një studim i bërë, i publikuar në portalin "Daily Mail" tregon se e gjithë kjo pije është një mëngjes i mirëfilltë për shkak të kalorive të përziera në këtë filxhan.

Kështu do të keni më shumë energji, do të digjni kalori, s’do të keni yndyrë të tepërt në trup dhe do të ndiheni të ngopur deri në mesditë.

Edhe pse gjalpi në kafe mund të duket një metodë absurde, pasi yndyra është shumë e dëmshme për shëndetin e zemrës, studiuesit kanë vërtetuar të kundërtën.

Sipas tyre gjalpi është më i shëndetshëm se sheqeri, pasi kur ai hidhet në kafe arrin të djeg kaloritë në trupin e individit.

Gjalpi në kafe përveçse redukton kolesterolin, gjithashtu e bën kafen më të lehtë për ata individë që konsumojnë mbi tre kafe në ditë.

Shija që përfitohet nga kjo përzierje, është e pranueshme për ata që pinë kafenë dhe nuk e humb shijen tradicionale të kafeinës.