BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Shëndeti

Keni dhimbje koke nga pirja e verës së kuqe? Studimi zbulon arsyen

Keni dhimbje koke nga pirja e verës së kuqe? Studimi zbulon arsyen

Shkencëtarët mund të zbulojnë së shpejti arsyen se pse ndjejmë dhimbje koke sa herë konsumojmë verë të kuqe, sipas një studimi të ri.

Një flavonol që gjendet natyrshëm në verërat e kuqe mund të ndërhyjë në aftësinë e trupit për të metabolizuar alkoolin, duke shkaktuar një akumulim të toksinave që mund të çojnë në dhimbje koke, sipas një studimi të fundit në revistën Scientific Reports. Quercetin, flavonoli, është një përbërës bimor që gjendet në fruta dhe perime, duke përfshirë rrushin, manaferrat, qepët dhe brokolin.

“Kur quercetina hyn në qarkullimin tuaj të gjakut, trupi juaj e konverton atë në një formë tjetër të quajtur glukuronid kuercetin”, tha bashkëautori i studimit Andreë Waterhouse, një kimist i verërave.

Vera e kuqe ka një sasi dhjetëfish më të madhe të komponimeve fenolike, veçanërisht flavonoideve sesa vera e bardhë, gjë që e bën pijen përgjegjës për dhimbjet e kokës, citojnë autorët. Studiuesit kërkojnë të zbulojnë pse dhimbja e kokës fillon menjëherë pas konsumimit të vetëm një ose dy gotave verë të kuqe. Ata studiuan se si flavonoli mund të ndikojë në një variant gjenetik të një enzime i quajtur ALDH2 që është i përfshirë në metabolizmin e alkoolit në trup.

Gati 8% e popullsisë globale ka një variant të enzimës që nuk është veçanërisht aktive dhe mungesa është shumë e përhapur tek njerëzit me origjinë nga Azia Lindore, duke prekur rreth 40% të kësaj popullate. Të kesh një variant jofunksional ALDH2 është shoqëruar me skuqje të lëkurës, rrahje të zemrës dhe dhimbje koke pas pirjes.

Kur njerëzit pinë, alkooli shpërbëhet në mëlçi nga enzima e alkoolit dehidrogjenaza, e cila e kthen atë në përbërjen acetaldehid një toksinë e njohur, irrituese dhe inflamatore, tha autorja kryesore e studimit, Apramita Devi. Prania e acetaldehidit në trup supozohet të jetë jetëshkurtër pasi enzima ALDH2 e transformon atë në acetat, i cili është më pak toksik. Duke përdorur teste laboratorike, autorët zbuluan se një derivat i kuercetinës glukuronidi i kuercetinës, frenonte variantin e enzimës. Ndërhyrja, supozuan ata, do të çonte në një grumbullim të toksinës acetaldehide dhe dhimbje koke te njerëzit që janë më të ndjeshëm. Por ekspertët që nuk ishin të përfshirë në hulumtim kërkojnë kujdes, duke e karakterizuar studimin si një propozim teorie dhe jo si provë.

"Studimi u krye vetëm në një laborator dhe substancat u testuan jashtë trupit të njeriut në përqendrime disa herë më të larta se ato në gjak pas disa gotave verë," tha Dr. Jonas Spaak, një profesor i asociuar i kardiologjisë në Karolinska.