BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi Ramës dhe Sali Berishës, ja pse pjesë e pazarit për marrjen e vulës së PD ishte edhe Belinda Balluku

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi
x
BREAKING NEWS

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si KLSH zbardhi abuzimet e ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, ja detajet nga raporti

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si
x
BREAKING NEWS

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e drejtësisë, SPAK nis hetimet për Ogerta Manastirliun për vjedhjen e fondeve të pandemisë, ja çfarë përmban dosja

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe të skeduar për drogë e pastrim parash, i përfshirë në afera me Fazlliç dhe shfrytëzim pushteti për të pasuruar fëmijët e tij, “non-grata” nuk i hiqet, Londra vulos fatin e kreut ...

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe, mediat e huaja e akuzojnë si të korruptuar dhe i përmendin dosjen që po heton SPAK se ka favorizuar dhëndrin kur ishte kryeministër, reagojnë dhe socialistët

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe,
x
BREAKING NEWS

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u zbërthye para prokurorëve të SPAK dhe denoncoi aferat e Ahmetajt, nga takimet me “bosët” e inceneratorëve, te udhëtimet në Gjermani dhe fjetja në hotel me 5 yje, zbardhen detaje nga dosja...

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u
x

Shëndeti

Keni skuqje të syve këtë periudhë? Ja çfarë duhet të dini

Keni skuqje të syve këtë periudhë? Ja çfarë

Sytë e kuq, që ju kruhen janë një shenjë treguese e alergjive ose një infeksioni të cilat mund të jenë shqetësuese kur përpiqeni të gjeni ilaçin e duhur për të lehtësuar acarimin. Por, para se të shkoni në farmaci ose të planifikoni një vizitë mjekësore, hidhni një sy në këtij udhëzuesi për t’ju ndihmuar të bëni dallimin midis alergjive dhe infeksionit.

Syri i kuq është vetëm një term më i thjeshtë që mjekët përdorin me pacientët e tyre për të përshkruar inflamacionin. Kur konjunktiva (një cipë dhe shtresë e hollë që ndodhet brenda syrit tonë) është acaruar nga fërkimi apo infektuar nga viruset ose bakteret, syri juaj mund të ketë pasoja. Mbledhja e disa papastërtive në formën e sklepave anash syrit, kruajtja, djegia dhe rritja e lotëve janë vetëm disa nga simptomat e syve të kuq.

Në raste të rralla kur infeksioni është i fortë ai përhapet në të dy sytë dhe ka rrezik ti ngjitet dhe personave që keni afër nga peshqiri apo mjetet që përdorni njësoj.

Dallimi kryesor midis alergjive ose syve të kuq është gjithashtu në simptomat, sidomos konsistencën e shkarkimit. Kur nga sytë tuaj dalin në formën e lotëve dhe material të tjera të mbledhura në formën e qelbit atëherë ky është një infeksion.

“Staphylococcus aureus” është vetëm një nga shumë lloje të baktereve që mund të infektojnë syrin tuaj dhe të çojnë në sytë e kuq. Megjithatë, mund të shihni pak ose aspak shkarkim në disa raste të këtij lloji të syve të kuq.

Duhet t’i referoheni edhe historisë suaj mjekësore. Nëse keni alergji sezonale ose një histori të kohëve të fundit të syve të kuq, kjo gjithashtu mund t’ju ndihmojë të kufizoni kauzën.