BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Shëndeti

Kushdo që vuan nga presioni i ulët i gjakut është i rrezikuar nga hipertensioni

Kushdo që vuan nga presioni i ulët i gjakut është i

Sigurohuni që të bëni një analizë gjaku, njëra është shenjë paralajmëruese

Sa presioni i ulët mund të kthehet në tension të lartë dhe çfarë duhet t’i kushtoni vëmendje.

Nëse vuani nga tensioni i ulët kronik, edhe nëse pini terapi për ta mbajtur atë brenda kufijve normalë, duhet t’i kushtoni vëmendje disa parametrave që tregojnë një rrezik tjetër – hipertensionin!

Po, hipotensioni (presioni i ulët i gjakut) mund të kthehet në mënyrë të padukshme në hipertension dhe duke adoptuar disa zakone mund të zbuloni në kohë rrezikun e këtij problemi.

Për të monitoruar këtë proces, nuk është e nevojshme vetëm të matet rregullisht presioni, por edhe të bëhen teste të caktuara.

Një test gjaku do të tregojë nivelin e kolesterolit dhe sasinë e natriumit në gjakun tuaj. Ja çfarë do të thotë:

Kolesteroli i lartë kontribuon në formimin e pllakave aterosklerotike, të cilat “mbysin” enët e gjakut, tashmë të dëmtuara nga presioni i tepërt, duke i ngushtuar edhe më shumë.

Nëse natriumi është më i lartë se normalja, atëherë ka probleme me veshkat. Për rrjedhojë, kripërat dhe uji mbahen në trup, duke rritur vëllimin e gjakut, gjë që çon në një rritje të presionit të gjakut.

Me ndihmën e analizave të gjakut, mund të zbuloni në kohë rrezikun e zhvillimit të hipertensionit, edhe nëse keni vazhdimisht presion të ulët të gjakut.

Çfarë e shkakton hipertensionin?

Shkaku i hipertensionit është acarimi i qendrës vazomotore, e cila është përgjegjëse për ngushtimin dhe relaksimin e mureve të enëve të gjakut. Faktorët e mëposhtëm mund të ndikojnë në zhvillimin e tij:

? gjenetika, në shumicën e rasteve kjo sëmundje është e trashëgueshme;
? sforcimi i fortë nervor (psikologjik);
? zakonet e këqija;
? arteroskleroza;
? marrja e tepërt e ushqimeve të yndyrshme, kripës;
? pesha e tepërt;
? prania e sëmundjeve që kanë si simptomë hipotensionin arterial.