BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Shëndeti

Ky është lëngu që ju mbron nga goditjet në tru dhe sëmundjet e zemrës, ja sa gota duhet të pini në ditë

Ky është lëngu që ju mbron nga goditjet në tru dhe

Dy gota në ditë me lëng boronice janë të mjaftueshme për të reduktuar rrezikun e goditjes në tru dhe sëmundjeve të zemrës, sipas një studimi të ri të kryer nga Departamenti Amerikan i Bujqësisë.

Sipas studiuesve, polifenolet e vlefshme të lëngut, përbërës me efekt mbrojtës që forcojnë mbrojtjen natyrale të trupit, ofrojnë përfitime të rëndësishme për shëndetin tonë.

56 personat që morën pjesë në studim u ndanë në dy grupe dhe studiuesit u kërkuan atyre të ndiqnin një plan ushqimor të hartuar posaçërisht.

Gjysma e pjesëmarrësve përfshinin rreth 400 ml lëng boronicë të pa ëmbëlsuar në dietën e tyre ditore. Gjysma tjetër piu një lëng placebo, pra një lëng me ngjyrë dhe shije të ngjashme, por pa lëndë ushqyese.

Studiuesit matën treguesit kryesorë të shëndetit të pjesëmarrësve, si nivelet e presionit të gjakut, nivelet e glukozës në gjak dhe nivelet e lipideve në gjak.

Pas tetë javësh, grupi i boronicës së kuqe tregoi përmirësim në të gjithë treguesit e ekzaminuar. Sipas llogaritjeve të studiuesve, treguesit e përmirësuar korrespondojnë me një rrezik 15% më të ulët të goditjes në tru dhe një rrezik të reduktuar 10% të sëmundjeve të zemrës.

Ndër frutat që konsumojmë më shpesh, boronica e kuqe ka përmbajtjen më të lartë të polifenoleve në krahasim me mollën, rrushin apo qershinë.