BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Shëndeti

“Mjegull truri” pas Covid-it, harresë dhe vështirësi në përqendrim, studimi i fundit zbulon detajet tronditëse: E gjitha ka të bëjë me...

“Mjegull truri” pas Covid-it, harresë dhe vështirësi

Që prej 2020-ës, kur globi u prek nga virusi Covid 19, qindra studime janë kryer për pasojat e tij. Më i fundit flet për dëmtimin e kujtesës dhe humbjen e përqendrimit.

Nga harresa tek vështirësia për t'u përqëndruar, shumë njerëz që u prekën nga Covid 19 përjetojnë atë që mjekët e quajnë “mjegull truri”.

"E gjitha ka të bëjë me qarkullimin e gjakut", thonë studiuesit.

Barriera mbrojtëse e trurit vendos se cilat substanca ose materiale hyjnë e dalin nga truri.

“Nëse kjo lëvizje është jashtë ekuilibrit, atëherë mund të shkaktojë ndryshime në funksionin nervor dhe nëse kjo ndodh në rajonet e trurit që lejojnë ruajtjen e kujtesës, atëherë mund të shkaktojë kërdi”, thotë Prof Matthew Campbell.

Studimi i realizuar prej tij e dhjetëra kolegëve të tjerë analizoi mostrat nga 76 pacientë që ishin shtruar në spital me Covid në mars-prill 2020, si dhe 25 persona përpara pandemisë.

Ndër gjetjet e tjera, ekipi zbuloi se mostrat nga 14 pacientët Covid të cilët vetë-raportuan “mjegullën e trurit” përmbanin nivele më të larta të një proteine specifike krahasuar me pacientët me Covid pa këtë simptomë, ose njerëzit që nuk ishin prekur nga virusi.

Kjo proteinë prodhohet nga qelizat brenda trurit dhe normalisht nuk gjendet në gjak, ndaj këta pacientë rezultuan të kishin një prishje të barrierës gjak-tru.

Puna e mëtejshme në një nëngrup pjesëmarrësish zbuloi se pacientët me Covid shoqëruar me mjegull të trurit gjithashtu treguan shenja të rritjes së niveleve të proteinave të ndryshme.

I gjithë koncepti se shumë nga këto kushte neurologjike, duke përfshirë mjegullën e trurit, mund të trajtohen thjesht duke rregulluar barrierën gjak-tru është vërtet emocionues, thotë studimi.

Por ai shtoi se rezultatet vijnë nga pacientët që kishin Covid në valën e parë, që do të thotë se është e besueshme, por e paqartë nëse të njëjtat mekanizma ndodhin tek të tjerët, siç janë ata me variante të mëvonshme të virusit, ose që janë vaksinuar.