BREAKING NEWS

"Na urdhërrojnë shefat të firmosim"/ Avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Nga Enegjitika, te Ekonomia e Shëndetësia, ja kush do i fus në burg punonjësit e administratës

"Na urdhërrojnë shefat të firmosim"/ Avokati i njohur
x
BREAKING NEWS

"Po të mos dilnin përgjimet e Italisë ish-ministri nuk do kapej kurrë", analisti Mërtiri del me deklaratën e fortë: Tahiri i di bëmat e Ramës, ndaj kryeministri nuk e shet dot

"Po të mos dilnin përgjimet e Italisë ish-ministri nuk do
x
BREAKING NEWS

"U la në burg një 74-vjeçar dhe u lirua Tahiri", Klodiana Lala denoncon standarin e dyfishtë të gjykatave, avokati i ish-ministrit e 'kërcënon' hapur: Të isha në studio do flisnim ndryshe

"U la në burg një 74-vjeçar dhe u lirua Tahiri",
x
BREAKING NEWS

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin ndaj Tahirit: Lirimet para kohe me kusht ndodhin rrallë, nuk do përbënte lajm nëse...

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin
x
BREAKING NEWS

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar nga Basha dhe Alibeaj"? Bardhi flet për 'fatin' e tyre dhe habit me deklaratën: Nuk janë problem i përçarjes

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar
x
BREAKING NEWS

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të ftohtë’ qeverinë: Vendim luksi, thjesht kërkoni një ministër në burg si rezultat të drejtësisë

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të
x
BREAKING NEWS

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Ju tregoj provën e fortë që mund të rikthejë në qeli Tahirin

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del
x
BREAKING NEWS

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat e bujshme nga arrestimi i zyrtares së lartë të Shëndetësisë

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja
x

Shëndeti

Mjekët lëshojnë alarmin/ “Kërcënim urgjent”, kërpudhat e zeza super ngjitëse një kërcënim urgjent, kanë një shkallë vdekshmërie 60%

Mjekët lëshojnë alarmin/ “Kërcënim

Kolegji Amerikan i Mjekëve (ACAP) ka lëshuar një paralajmërim për rritjen e një kërpudhe vdekjeprurëse rezistente ndaj antibiotikëve.

Kolegji Amerikan i Mjekëve (ACAP) ka lëshuar një paralajmërim për rritjen e një kërpudhe vdekjeprurëse rezistente ndaj antibiotikëve.

Rastet e Candida auris, e njohur më mirë si C auris, janë rritur me shpejtësi gjatë muajve të fundit, gjë që ka ngjallur frikën për një tjetër sëmundje vrasëse.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) e kishin përshkruar tashmë si një “kërcënim urgjent” në vitin 2019, por statistikat tregojnë se numrat janë rritur gjatë katër viteve të fundit.

Hulumtimi i ri nga CDC ka zbuluar se numrat e rasteve janë trefishuar më shumë në SHBA midis 2020 dhe 2021, me shtamet rezistente ndaj antibiotikëve duke u bërë më të shpeshta. Kërpudhat mendohet se kanë një shkallë vdekjeje prej 60 për qind tek njerëzit që infektohen.

Studimi i fundit shqyrtoi numrin e rasteve të konfirmuara dhe të mundshme që u raportuan në institucionet shëndetësore shtetërore dhe lokale midis 2016 dhe 2021.

Infeksionet fungale shkaktuan 7,000 vdekje në SHBA në vitin 2021, sipas CDC, me 1.5 milion vdekje në mbarë botën. Është sugjeruar nga disa ekspertë se kjo është për shkak të ndryshimit të klimës e cila është ideale për kërpudhat. Ilaçi antifungal echinocandin është linja e parë e terapisë që jepet për trajtimin e C auris.