BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Shëndeti

Mjekët lëshojnë alarmin/ “Kërcënim urgjent”, kërpudhat e zeza super ngjitëse një kërcënim urgjent, kanë një shkallë vdekshmërie 60%

Mjekët lëshojnë alarmin/ “Kërcënim

Kolegji Amerikan i Mjekëve (ACAP) ka lëshuar një paralajmërim për rritjen e një kërpudhe vdekjeprurëse rezistente ndaj antibiotikëve.

Kolegji Amerikan i Mjekëve (ACAP) ka lëshuar një paralajmërim për rritjen e një kërpudhe vdekjeprurëse rezistente ndaj antibiotikëve.

Rastet e Candida auris, e njohur më mirë si C auris, janë rritur me shpejtësi gjatë muajve të fundit, gjë që ka ngjallur frikën për një tjetër sëmundje vrasëse.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) e kishin përshkruar tashmë si një “kërcënim urgjent” në vitin 2019, por statistikat tregojnë se numrat janë rritur gjatë katër viteve të fundit.

Hulumtimi i ri nga CDC ka zbuluar se numrat e rasteve janë trefishuar më shumë në SHBA midis 2020 dhe 2021, me shtamet rezistente ndaj antibiotikëve duke u bërë më të shpeshta. Kërpudhat mendohet se kanë një shkallë vdekjeje prej 60 për qind tek njerëzit që infektohen.

Studimi i fundit shqyrtoi numrin e rasteve të konfirmuara dhe të mundshme që u raportuan në institucionet shëndetësore shtetërore dhe lokale midis 2016 dhe 2021.

Infeksionet fungale shkaktuan 7,000 vdekje në SHBA në vitin 2021, sipas CDC, me 1.5 milion vdekje në mbarë botën. Është sugjeruar nga disa ekspertë se kjo është për shkak të ndryshimit të klimës e cila është ideale për kërpudhat. Ilaçi antifungal echinocandin është linja e parë e terapisë që jepet për trajtimin e C auris.