BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Shëndeti

Mos i ndani nga tryeza! E konfirmuar nga shkenca, 2 ushqimet kyçe që parandalojnë mpiksjen e gjakut

Mos i ndani nga tryeza! E konfirmuar nga shkenca, 2 ushqimet kyçe që

Mjeku Emir Sokolovi?, kirurg kardiovaskular në Serbi njihet për deklaratat e tij të hapura për shëndetin.


Në faqen e tij në Facebook, ai shpesh ndan këshilla për shëndetin, zakonet e këqija dhe një mënyrë jetese të shëndetshme. Në një nga tekstet e tilla ai foli për efektet e qepëve.

“Disa kërkime shkencore kanë konfirmuar se përbërësit e qepës dhe hudhrës veprojnë kundër mpiksjes së gjakut. Kështu, qepa parandalon koagulimin e trombociteve dhe zgjatjen e mpiksjes dhe përmirëson shpërbërjen”.

Qepët e ziera dhe të freskëta janë gjithashtu efektive – hani ato çdo ditë. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse keni sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut, si dhe për këdo që ha ushqime të yndyrshme.

Ushqimi me yndyrë rrit ndjeshëm koagulimin e gjakut dhe zvogëlon tretjen – nëse hani qepë me ushqim të yndyrshëm, efekti i tij zvogëlohet ndjeshëm.

Përveç vitaminave C, E, B6, kromit, kaliumit, flavonoideve, tek qepa gjendet edhe komponimi “Allyl Sulfide”. Ky është përbërësi që i jep qepës të gjitha cilësitë imunologjike.

Ngjashëm me hudhrën, qepët përmbajnë një përbërës të quajtur allin dhe një enzimë të quajtur allinase që janë të ndara molekularisht. Duke copëtuar qelizat e qepës, qelizat ndahen dhe këto dy përbërës përzihen, duke çuar në një substancë të re të quajtur sulfoksid tiopropanol.

Kjo përbërje e sapoformuar rrit vetitë medicinale të qepës, por është gjithashtu përgjegjëse për shkaktimin e lotëve kur pritet.

Sa më e imët të grisni qepën, aq më i madh është prodhimi i këtij përbërësi. Sa më intensive të jetë era, aq më shumë lot do të shkaktojë tek ju dhe aq më shumë përbërës imunitar prodhohet.