BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Shëndeti

​Moti i ftohtë shton rrezikun e sulmit në zemër, ja si të mbroheni

​Moti i ftohtë shton rrezikun e sulmit në zemër, ja si të

Disa faktorë kontribuojnë në këtë rritje të rrezikut gjatë muajve të ftohtë.

Për të zbutur këto rreziqe, duhet t’i jepni përparësi disa masave shëndetësore gjatë dimrit. Këto përfshijnë mbajtjen e aktivitetit të rregullt fizik, ndjekjen e një diete të shëndetshme për zemrën, mbajtjen e ngrohtë për të parandaluar ngushtimin e enëve të gjakut dhe vaksinimin kundër infeksioneve sezonale.

Të qenit i vetëdijshëm për këto rreziqe sezonale dhe miratimi i masave proaktive mund t’ju ndihmojë të mbani zemrën tuaj të shëndetshme gjatë muajve të dimrit.

“Rreziku i një ataku kardiak në dimër është i lartë dhe është më i zakonshëm te të moshuarit”, tha Rishi Bhargava pranë spitalit Medicover, Navi Mumbai në Indi.

Bhargava hedh dritë mbi incidencën në rritje të sulmeve në zemër te të rriturit, megjithatë, ajo mund të ndodhë edhe te të rinjtë.

“Një ulje e shpejtë e temperaturës së jashtme mund të rezultojë në dëmtim të papritur të zemrës. Mund të rrisë gjithashtu shanset e shtrimit në spital ose mundësisht të rrisë shanset për vdekje. Duke qenë se ataku në zemër është një nga shkaqet më të mëdha të vdekjeve në nivel global, pacientët me sëmundje të zemrës duhet të kujdesen për shëndetin e zemrës gjatë stinës së dimrit”, paralajmëron Bhargava, raporton Times of India.

Bhargava shpjegon se në mot të ftohtë, enët e gjakut tkurren dhe ngushtohen. Kjo rrit ndikimin në zemër duke reduktuar rrjedhjen e gjakut në trup, gjë që rrit stresin metabolik. Përveç kësaj, mund të rrisë presionin e gjakut. Këto kushte e ngarkojnë shumë zemrën.

“Është më e vështirë për trupin të mbajë një temperaturë të shëndetshme në mot të ftohtë, pasi ai e humb nxehtësinë më shpejt dhe zemra duhet të pompojë më shumë gjak të ngrohur, gjë që e ngarkon më shumë”, tha Bhargava.

Prevalenca e infeksioneve virale, si gripi, gjatë dimrit shton një shtresë tjetër rreziku. Infeksionet mund të stresojnë sistemin kardiovaskular dhe të rrisin gjasat e komplikimeve të lidhura me zemrën.

“Sëmundjet e vogla si ftohja, dhimbja e fytit dhe kolla janë gjithashtu të zakonshme gjatë dimrit. Edhe pse zakonisht janë sëmundje shumë të lehta, ato mund të jenë mjaft të rrezikshme për dikë, zemra e të cilit tashmë është nën presion nga shkaqe të tjera. Rreziku për t’u prekur nga gripi rritet gjatë dimrit sepse ngrohja e ambienteve të brendshme dhe temperaturat e ulëta shkaktojnë lagështi të ulët. Personat që kanë probleme me zemrën janë të rrezikuar nga gripi. Merrni një vaksinë kundër gripit dhe vizitoni një mjek nëse kini ndonjë simptomë gripi”, rekomandon Bhargava.

Kushtojini vëmendje “mbinxehjes” së trupit

Gjatë dimrit, ne vishemi me rroba të ngrohta, veçanërisht në vendet ku temperatura bie në një temperaturë shumë më të ulët.

“Mbinxehja mund të jetë rezultat i veshjes së rrobave të ngrohta dhe më pas ushtrimeve. Nëse keni sëmundje të zemrës, mbinxehja mund të shkaktojë zgjerimin e papritur të enëve të gjakut, gjë që mund të rezultojë në hipotension ose presion të ulët të gjakut. Nëse vëreni se jeni duke djersitur ndërsa jeni jashtë në të ftohtë, jeni duke u mbinxehur. Nëse keni sëmundje të zemrës, kjo djersitje duhet marrë seriozisht. Ndaloni çfarëdo aktiviteti që po bëni dhe shkoni në ambiente të mbyllura”, tha Bhargava.

Ndryshimet në stilin e jetës janë një sfidë për shëndetin e zemrës

Sipas ekspertëve, në kushte jashtëzakonisht të ftohta, njerëzit qëndrojnë brenda, gjë që kufizon aktivitetin fizik dhe ngadalëson qarkullimin e zemrës.

“Alkooli, festat dhe mungesa e gjumit gjatë dimrit mund të stresojë shumë zemrën. Gjithashtu, reagimet e rritura emocionale, nëse nuk kontrollohen, mund të çojnë në stres kardiak. Para se të dilni, qëndroni larg alkoolit. Ajo bën që enët e gjakut në lëkurën tuaj të zgjerohen, e cila është e ngrohtë në prekje, por largon nxehtësinë nga organet tuaja vitale”, paralajmëron Bhargava.

Bhargava rekomandon të pihet më shumë ujë dhe të hani ushqime të lehta, të konsumoni më pak ëmbëlsira, ushqime të kripura dhe të yndyrshme, si dhe të shmanget ecja e shpejtë ose çdo aktivitet fizik i rëndë jashtë në të ftohtë.