BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Shëndeti

Mund të përmirësojë kolesterolin dhe të reduktojë yndyrën në bark, gjithçka rreth dietës Atlantike

Mund të përmirësojë kolesterolin dhe të reduktojë

Një studim i fundit i publikuar në “JAMA Network Open” sugjeron se dieta Atlantike, një plan ushqimor tradicional i përhapur në Spanjën veriperëndimore dhe Portugalinë veriore, mund të ofrojë avantazhe të rëndësishme shëndetësore, duke përfshirë përmirësime në nivelet e kolesterolit dhe uljen e yndyrës së barkut.

Kjo dietë, e karakterizuar nga një shumëllojshmëri e pasur e peshkut dhe ushqimeve të detit, perimeve, frutave, drithërave, fasuleve, vajit të ullirit dhe konsumit të moderuar të mishit dhe verës, po tërheq vëmendjen për ndikimin e saj të mundshëm në shëndetin kardiovaskular. Studimi ndoqi mbi 200 familje nga një komunitet rural spanjoll nga marsi 2014 deri në maj 2015. Pjesëmarrësit u ndanë në dy grupe, me një grup të udhëzuar që t’i përmbahej dietës Atlantike ndërsa tjetri vazhdoi zakonet e tyre tipike të të ngrënit.

Gjatë gjashtë muajve, studiuesit vlerësuan parametra të ndryshëm shëndetësorë, duke përfshirë marrjen e dietës, aktivitetin fizik, përdorimin e ilaçeve dhe treguesit metabolikë. Rezultatet nga studimi treguan se pjesëmarrësit që ndiqnin dietën Atlantike përjetuan përmirësime në perimetrin e belit dhe nivelet e kolesterolit “të mirë” HDL.

Individët që i përmbaheshin dietës së Atlantikut demonstruan një incidencë më të ulët të zhvillimit të sindromës metabolike. Për më tepër, në mesin e pjesëmarrësve të diagnostikuar tashmë me sindromën metabolike në fillim të studimit, një pjesë e konsiderueshme në grupin e dietës Atlantike nuk i plotësonte më kriteret për gjendjen pas gjashtë muajsh. Dieta e Atlantikut thekson ushqimet e pasura me lëndë ushqyese dhe metodat tradicionale të gatimit, të tilla si zierja, të cilat rrisin disponueshmërinë biologjike të lëndëve ushqyese dhe promovojnë shëndetin e përgjithshëm.

Michelle Routhenstein, një dietologe e regjistruar e specializuar në sëmundjet e zemrës, theksoi potencialin e dietës Atlantike për të përmirësuar shëndetin. Ajo vuri në dukje se dieta i jep përparësi ushqimeve të pasura me lëndë ushqyese dhe metodave tradicionale të gatimit, të cilat rrisin aftësinë e trupit për të absorbuar dhe përdorur në mënyrë efektive lëndët ushqyese.

Gjetjet e këtij studimi nënvizojnë përfitimet e mundshme të adoptimit të dietës Atlantike për përmirësimin e niveleve të kolesterolit, reduktimin e yndyrës në bark dhe zbutjen e faktorëve të rrezikut metabolik. Ndërsa interesi për modelet tradicionale të dietës rritet, kërkohen kërkime të mëtejshme për të eksploruar efektet afatgjata dhe implikimet më të gjera të dietës Atlantike në shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme.