BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Shëndeti

Ndiheni gjatë gjithë kohës të lodhur? Ja çfarë i mungon trupit tuaj

Ndiheni gjatë gjithë kohës të lodhur? Ja çfarë i

Nëse kohët e fundit ndiheni vazhdimisht të lodhur duhet të vizitoni mjekun tuaj dhe përmes analizave të përcaktoni nëse keni mungesë në një lëndë ushqyese specifike.

Dietologia Lindsey Klein, argumenton se ekziston një lëndë ushqyese që luan një rol në parandalimin e lodhjes dhe ajo është fibra.

“Edhe pse fibra nuk jep energji, ajo ndihmon në rregullimin e energjisë”, thotë ajo.

Ekzistojnë dy lloje fibrash, të tretshme dhe të patretshme.

Fibrat e tretshme, që gjenden në ushqime të tilla si tërshëra, fasulet, thjerrëzat, perimet, frutat dhe drithërat, thithin ujin, fryhen dhe formojnë një substancë të ngjashme me xhel që ndihmon sistemin tretës.

Kur fibra e tretshme është e pranishme, ajo ngadalëson shkallën me të cilën sheqeri hyn në qeliza. Kjo ndihmon në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak të qëndrueshme.

Pa fibra të tretshme, Klein thotë se nivelet e sheqerit në gjak priren të rriten dhe të bien, gjë që mund të çojë në luhatje të ngjashme në nivelet tuaja të energjisë. Por ai thekson se keni nevojë edhe për fibra të patretshme, të cilat të dyja janë thelbësore për tretje të mirë.

“Fibrat janë gjithashtu mbushëse dhe kanë një efekt të mirë”, thotë Klein. “Kjo do të thotë më pak uri dhe më shumë aftësi për t’u fokusuar në detyra të tjera. Kur i siguroni trupit tuaj kalori dhe fibra të mjaftueshme, truri juaj nuk do të mendojë “kur është vakti im i radhës”. Do të mundësojë fokusimin në momentin e tanishëm”.