BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Shëndeti

Ndihmon edhe në pastrimin e akneve, njihuni me ‘mrekullitë’ që bëjnë farat e limonit

Ndihmon edhe në pastrimin e akneve, njihuni me

Farat e limonit janë të ngrënshme dhe plot vlera mirëbërëse për shëndetin.

Këto fara përmbajnë sasi të mëdha të antioksidantëve dhe vitaminës C.

Farat përmbajnë amino acide dhe proteina të cilat i bëjnë mirë organizmit.

Vlerat Shëndetësore Të Farave Të Limonit
Pastrimi i Organizmit
Farat kanë vlera të pasura për pastrimin e organizmit nga toksinat dhe parazitet.

Këto vlera i bëjnë farat të dobishme për konsum të rregullt.

Kundër Dhimbjeve
Farat e limonit përmbajnë acid salicilik, një nga përbërësit kryesorë të aspirinës një ilaç që përdoret kundër dhimbjeve.

Kësisoj konsumi i farave, jo vetëm që largon dhimbjet e trupit, por e bën atë në mënyrë të sigurt dhe natyrale.

Kundër Parazitëve
Parazitët dëmtojnë sistemin tretës dhe janë të rrezikshëm për organizmin.

Farat e limonit janë një kurë natyrale për pastrimin e trupit nga parazitët.

Mjafton të shtypni një lugë gjelle me fara (gjysëm luge për fëmijët), t’i zieni në një gotë qumësht dhe të pini lëngun e kulluar për tre – katër ditë për t’i nxjerrë parazitët jashtë organizmit.

Kundër Mykut
Farat e limonit parandalojnë infeksionet dhe mykun dhe i luftojnë ato në mënyrë efikase.

Për Ushqyerjen E Lëkurës
Ashtu si fruti, farat e limonit përmbajnë sasi të mjaftueshme të vitaminës C, një antioksidant mjaft mirëbërës.

Farat e limonit po përdoren gjërësisht në shumë produkte për kujdesin e lëkurës.

Për të ushqyer lëkurën ju mund të përdorni edhe vajin esencial të farave të limonit.

Për Trajtimin E Akneve
Farat e limonit prodhojnë një vaj esencial plot vlera sidomos kundër baktereve.

Në këtë mënyrë, ky vaj mund të përdoret në mënyrë të sigurt kundër akneve të cilat shkaktohen nga bakteret.

Terapia E Aromave
Aroma e farave të përpunuar të limonit është shumë e këndshme dhe i bën ato të nevojshëm për shumë produkte kozmetike dhe në terapitë e ndryshme të aromave që përmirësojnë humorin.

Për më tepër, aroma e farave të limonit mund të përdoret edhe kundër mushkonjave.

Kundër Baktereve
Ekstrakti i farave të limonit mund të përdoret si spërkatës për lëkurën, duart dhe pajisjet e kuzhinës.

Ai mund të përdoret edhe për të disinfektuar lavatriçen dhe pajisje të tjera të përdorimit të përditshëm.

Kujdes
Ekspertët rekomandojnë konsumin e farave të shtypura të cilat janë më pak të dëmshme për sistemin tretës.

Këto fara nuk rekomandohen për njerëzit që vuajnë nga stomaku.

Farat mund të konsumohen të bluara ose ekstrakti i tyre që përgatitet duke i zjerë në ujë ose qumësht.