BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x

Shëndeti

Nga lodhja tek kapsllëku, zbuloni shenja që tregojnë se po konsumoni shumë pak perime, ja çfarë duhet të dini

Nga lodhja tek kapsllëku, zbuloni shenja që tregojnë se po

Komuniteti shkencor ka kohë që praktikisht njëzëri ka rënë dakord se është mirë për shëndetin tuaj që të konsumoni të paktën pesë porcione frutash dhe perimesh gjatë një dite.

Doza e duhur e fibrave, vitaminave dhe kripërave minerale është thelbësore për mirëqenien e përgjithshme të trupit tonë.

Ka sinjale specifike që trupi ynë na dërgon kur nuk po konsumojmë sasinë e duhur të perimeve të stinës ose frutave dhe perimeve në përgjithësi.

Shumica e perimeve janë të pasura me vitaminë C (perime të kuqe dhe portokalli); mungesa e sasisë së duhur të kësaj vitamine çon në një ulje të mbrojtjes imune dhe një vështirësi më të madhe për trupin tonë për të luftuar sëmundjet e stinës.

Perimet me gjethe jeshile (por edhe thjerrëzat, shpargu dhe fasulet) janë burim i vitaminave B dhe acidit folik. Mos konsumimi i mjaftueshëm mund të çojë në një ndjenjë lodhjeje jo të motivuar nga një përpjekje ose lodhje specifike

Luteina, një substancë bimore që gjendet në karotat, spinaqin, lakrat e Brukselit, çikoren e kuqe, bizelet, marulen, është e lidhur ngushtë me efikasitetin e kujtesës sonë dhe është gjithashtu një antioksidant i përfshirë në mbrojtjen e shikimit; Konsumimi i pakët i perimeve mund të çojë në një ndjenjë të përgjithshme konfuzioni mendor dhe përqendrim të dobët

Problemet kryesore me tretjen lindin nga marrja e dobët e perimeve. Fibrat dhe përqindja e lartë e ujit që përmban perimet janë aleatë të çmuar për rregullsinë e zorrëve tona. Një zorrë e dobët e hidratuar është e prirur për të vuajtur nga hemorroidet, kapsllëku dhe divertikuloza.

Nëse shtoni peshë pa ndryshuar në mënyrë drastike dietën tuaj, duhet të pyesni veten nëse po konsumoni sasinë e duhur të perimeve. Ka të ngjarë që të keni një dietë të pabalancuar ndaj karbohidrateve dhe yndyrave