BREAKING NEWS

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe të skeduar për drogë e pastrim parash, i përfshirë në afera me Fazlliç dhe shfrytëzim pushteti për të pasuruar fëmijët e tij, “non-grata” nuk i hiqet, Londra vulos fatin e kreut ...

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe, mediat e huaja e akuzojnë si të korruptuar dhe i përmendin dosjen që po heton SPAK se ka favorizuar dhëndrin kur ishte kryeministër, reagojnë dhe socialistët

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe,
x
BREAKING NEWS

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u zbërthye para prokurorëve të SPAK dhe denoncoi aferat e Ahmetajt, nga takimet me “bosët” e inceneratorëve, te udhëtimet në Gjermani dhe fjetja në hotel me 5 yje, zbardhen detaje nga dosja...

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u
x
BREAKING NEWS

SPAK “zbarkon” në zyrat e oligarkut të Ilir Metës, sekuestrohen dokumentacionet, kompjuterët dhe materialet komprometuese, ja si po zbërthehen aferat e ish-presidentit

SPAK “zbarkon” në zyrat e oligarkut të Ilir Metës,
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia zbardh arsyen pse SPAK nuk po arreston Sali Berishën dhe Ilir Metën, ja prova e madhe që nuk e fshehin dot, si erdhën në pushtet vetëm me pardesytë e bardha të Sigurimit të Shtetit dhe vunë pasuri marramendëse brenda 7 vitesh

Ilir Demalia zbardh arsyen pse SPAK nuk po arreston Sali Berishën dhe Ilir
x
BREAKING NEWS

Nuk kanë fund skandalet për Belinda Ballukun, ja si i shtoi “portofolit” të saj 50 mln € për Rrugën e Arbrit dhe Tunelin e Llogorasë, zbardhet raporti

Nuk kanë fund skandalet për Belinda Ballukun, ja si i shtoi
x
BREAKING NEWS

Klodian Allajbeu i Spitalit Amerikan përfundon në SPAK, plas skandali i 2 koncensioneve më të shtrenjta në shëndetësi, hetime për zyrtarë të lartë edhe për një sërë kompanish që shërbejnë si “maska” të oligarkut, ja detajet nga dokumenti...

Klodian Allajbeu i Spitalit Amerikan përfundon në SPAK, plas skandali
x
BREAKING NEWS

Ja muaji kur do të bëhet rritja e pensioneve, eksperti i ekonomisë Kujtim Hoxha jep detajet e fundit dhe tregon rrugën që duhet të ndjekin të moshuarit kur nuk janë dakord me masën e përfitimit që u është caktuar nga ISSH

Ja muaji kur do të bëhet rritja e pensioneve, eksperti i
x

Shëndeti

Një kurë për diabetin? Stomaku mund të shërbejë si “rezervuar” i insulinës

Një kurë për diabetin? Stomaku mund të shërbejë si

Aftësia për të marrë qeliza burimore të zorrëve nëpërmjet biopsisë dhe për të pasur një kapacitet të konsiderueshëm proliferues në kulturë i bën ato një burim të paçmuar për trajtimet e qelizave autologe. Në zorrën e miut, mund të prodhohen qeliza që prodhojnë insulinë. Megjithatë, indet e zorrëve të njeriut nuk kanë qenë në gjendje të prodhojnë një bollëk ose qëndrueshmëri të qelizave që sekretojnë insulinë për të vlerësuar potencialin e tyre si një trajtim qelizor për diabetin.

Në një studim të ri, shkencëtarët nga Weill Cornell Medicine treguan se qelizat burimore nga stomaku i njeriut mund të shndërrohen në qeliza sekretuese të insulinës. Shkencëtarët demonstruan se ata mund të merrnin qelizat burimore nga stomaku i njeriut dhe t’i riprogramonin ato drejtpërdrejt – me efikasitet jashtëzakonisht të lartë – në qeliza që ngjajnë shumë me qelizat pankreatike që sekretojnë insulinë të njohura si qeliza beta.

Në eksperimentet në një model të miut, kjo qasje përmbysi shenjat e sëmundjes. Sipas shkencëtarëve, studimi ofron një qasje premtuese, bazuar në qelizat e pacientit, për diabetin e tipit 1 dhe diabetin e rëndë të tipit 2.

Me transplantet e qelizave njerëzore që funksionojnë si qelizat beta, që ndiejnë në mënyrë autonome nivelet e sheqerit në gjak dhe sekretojnë insulinë sipas nevojës, studiuesit biomjekësorë shpresojnë të rivendosin funksionin e qelizave beta në mënyrë më natyrale. Për të shmangur çështjen e refuzimit të transplantit, transplante të tilla duhet të kryhen në mënyrë ideale duke përdorur qelizat e pacientit.

Autori i vjetër i studimit Dr. Joe Zhou, një profesor i mjekësisë rigjeneruese dhe anëtar i Institutit Hartman për Rigjenerimin Terapeutik të Organeve në Weill Cornell Medicine, tha: ”  Stomaku bën qelizat e tij sekretuese të hormoneve, dhe qelizat e stomakut dhe qelizat e pankreasit janë ngjitur në faza embrionale e zhvillimit , kështu që në këtë kuptim, nuk është krejtësisht e habitshme që qelizat staminale të stomakut mund të transformohen kaq lehtë në qeliza të ngjashme me beta që sekretojnë insulinë.”

Studiuesit transformuan qelizat burimore të stomakut të njeriut në qeliza të ngjashme me beta, i kultivuan qelizat në grupime të vogla të njohura si organoide dhe zbuluan se këto pjesë të indeve të ngjashme me organet zhvilluan me shpejtësi ndjeshmërinë ndaj glukozës dhe lirimin e insulinës si përgjigje. Organoidet e ngjashme me beta performuan në thelb ashtu siç do t’u nevojiteshin qelizave beta të pankreasit kur implantoheshin te minjtë diabetikë, duke sekretuar insulinë në përgjigje të rritjes së glukozës në gjak dhe duke ruajtur nivelet e glukozës në gjak. Përveç kësaj, qelizat e transplantuara vazhduan të funksionojnë për gjashtë muaj ndërsa studiuesit i vëzhguan ato, duke treguar qëndrueshmëri të mirë.

Dr. Zhou tha se  ai dhe laboratori i tij ende duhet të optimizojnë metodën e tyre në mënyra të ndryshme përpara se të mund të konsiderohet për përdorim klinik. Përmirësimet e nevojshme përfshijnë metoda për të rritur shkallën e prodhimit të qelizave beta për transplantet tek njerëzit dhe modifikimet e qelizave të ngjashme me beta për t’i bërë ato më pak të prekshme ndaj llojit të sulmit imunitar që fillimisht fshin qelizat beta në pacientët me diabet të tipit 1.

Huang, X., Gu, W., Zhang, J., et al. Organoidet njerëzore që sekretojnë insulinë me origjinë nga stomaku rivendosin homeostazën e glukozës. Nat Cell Biol 25, 778–786 (2023). DOI: 10.1038/s41556-023-01130-y