BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Shëndeti

Njihuni me pesë simptomat e zakonshme të tretjes që mund të lidhen me ankthin

Njihuni me pesë simptomat e zakonshme të tretjes që mund të

Kur jeni të shqetësuar, trupi përgjigjet duke iu treguar shenja. Zorrët dhe truri janë të lidhura dhe shpesh shëndeti mendor ka një efekt të rëndësishëm në shëndetin e zorrëve.

Stomaku në nyje? Të ka humbur oreksi? Gjeni veten vazhdimisht të fryrë?

”Këto simptoma të pakëndshme janë jashtëzakonisht të zakonshme për ata që përjetojnë ankth”, thotë psikologia Anna Papaioannou, shkruan Hindustan Times

Nga diarreja te goja e thatë, këto janë pesë simptoma të tretjes të lidhura me ankthin:

Diarre

Hormonet e stresit mund të përshpejtojnë funksionin motorik në zorrën e trashë, duke çuar në urgjencë të zorrëve ose diarre.

Mostretja dhe vjellje

Veprimi i mënyrës së luftimit ose fluturimit mund të çojë në ngadalësimin e funksionit të stomakut. Kjo mund të shfaqet në trup si mostretje e duhur dhe vjellje.

Goja e thatë

Aktivizimi i sistemit nervor simpatik mund të ngadalësojë prodhimin e pështymës duke çuar në simptoma të gojës së thatë.

Fshikëza tepër aktive

Lëshimi i hormoneve të stresit mund të çojë në nxitjen e vazhdueshme të urinimit.

Ngërçe

Si përgjigje ndaj stresit, ka rritje të fluksit në grupet e mëdha të muskujve dhe trurit dhe më pak në zorrë. Prandaj, zorra nuk mund të shërohet nga konsumimi normal, duke çuar në simptoma të fryrjes dhe ngërçeve.